Στο ρελαντί ο Ιπποκράτης (βίντεο)

Φεβρουάριος 02, 2019

Ντέρμπι για ένα… πεντάλεπτο ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στον Ιπποκράτη Κω και τον Εθνικό Πειραιά.

Τόσο έκαναν οι γηπεδούχοι να… ξεμουδιάσουν και να ξεφύγουν στο σκορ, φτάνοντας άνετα στην επικράτηση με 85-64. Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν αρχικά (2-4 και 8-9), με τον Μαστόρο να δίνει λύσεις (10-9), ενώ η τελευταία φορά που ο Εθνικός ήταν κοντά στο σκορ ήταν το 12-11 (6’). Από κει και πέρα ο Ιπποκράτης… εξαφανίστηκε. Οι Κώοι σοβαρεύτηκαν, έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και με προσπάθεια του Χαρίση η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (21-11 στο 8’). Η τεράστια διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες έγινε ορατή (28-12 στο 9’), με τους Κώους να σκοράρουν όπως και όποτε ήθελαν, κλείνοντας την α’ περίοδο με 30-14.
Στο β’ δεκάλεπτο ο Ιπποκράτης έκανε το 30-16 και 34-18 για να μειώσει σε 34-23 και 37-26 ο Εθνικός με τον Κοκορόγιαννη. Οι Κώοι όμως έπαιξαν καλή άμυνα και μετά το 17’ ανέβασαν στροφές, κάνοντας το 53-31 στο 19’ με τρίποντο του Τρύπα. Το ημίχρονο τελείωσε με 53-34, με τον Ιπποκράτη να έχει χαρακτηριστική πολυφωνία στο σκοράρισμα (18/26 δίποντα και 11/12 βολές), ενώ για τον Εθνικό οι παίκτες που έδωσαν λύσεις ήταν οι Τζίμης και Κοκορόγιαννης.
Στο γ’ δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου να παίζει στο ρελαντί και να κάνει το 56-34 (21’), με τον Εθνικό να πλησιάζει σε 56-40 (24’). Με πόντους από Τρύπα και Ασημακόπουλου, η ψαλίδα άνοιξε ξανά στο +20 (62-42 στο 26’) και με προσπάθεια του δεύτερου στο +21 (66-45). Οι γηπεδούχοι έκαναν rotation, θέλοντας να παίξουν όλοι οι αθλητές. Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία (75-54 στο 36’ και 81-56 η μέγιστη τιμή), με τον Ιπποκράτη να επιστρέφει εύκολα στις νίκες, χάρη στο καλό α’ δεκάλεπτο (30-14).
Τα δεκάλεπτα ήταν: 30-14, 53-34(ημ.), 68-48, 85-64
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος- Σταθόπουλος- Τσιμπούρης
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπαδόπουλος): Λάανε 8, Σκούφης 10(1), Τρύπας 11(2), Ναούμης 7(1), Καλαμπάκας 8, Ασημακόπουλος 16, Χαρίσης 9, Ψαθάς 2, Μαστόρος 7, Καραθωμάς 2, Λάμπρου, Δρόσος 5.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Μανδραγός): Γιατρούδης, Κωτσόπουλος 9, Ασημακόπουλος, Λεκάκης, Τζίμης 10, Μαραγκίδης 14(2), Κυρίτσης 2, Στανόγεβιτς 12(1), Κοκορόγιαννης 15, Χουγκάζ 2.