Στο Final-4 ο Ηρακλής 2000 (Βίντεο)

Μάρτιος 30, 2018
Στο final-4 του αντρικού πρωταθλήματος προκρίθηκε ο Ηρακλής 2000 που επικράτησε με 70-52 της ομάδας του Αίολου Κεφάλου, έκανε το 2-1 στην σειρά και αύριο στις 18:00 θα παίξει με την Α.Ε Δικαίου για τον τελικό στον Όμιλο νήσων.
Η ομάδα του Γιάννη Παπούλη κατάφερε να βρίσκει συνεχώς λύσεις επιθετικά όποτε ο Αίολος πλησίαζε στο σκορ και έτσι είναι η ομάδα που θα βρεθεί μαζί με τον Δίκαιο στο final-4 που θα διεξαχθεί στην Ρόδο.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής ξεκίνησε εντυπωσιακά αφού ο Σούφλας με τρία τρίποντα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του όμως ο Αίολος βρήκε λύσεις με τον Κατσούβα και τον Ρήγα και μείωσε την διαφορά στο φινάλε της πρώτης περιόδου στο 23-20. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για την ομάδα του Ηρακλή που παρόλο που είδε αρχικά τον Αίολο να μειώνει στον πόντο 23-22 στην συνέχεια έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 16-3 και πήρε μια σημαντική διαφορά (39-25) έχοντας βοήθεια στο σκοράρισμα και από Τόρα, Μόσχο και Χατζημάρκου.
Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Αίολος προσπάθησε να ροκανίσει την διαφορά με τον Γκοράτσα να παίρνει μεγάλο μέρος των επιθέσεων αλλά και πάλι ο Ηρακλής είχε λύσεις αφού και ο Γούναρης βρήκε ρυθμό και οι Καρδαμιώτες με πολυφωνία στην επίθεση πλέον αφού σκόραραν και οι Τόρα, Σούφλας και Μάμος πήγαν στο +13 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (52-39).
Όπως και στο 3ο έτσι και στο 4ο ο Αίολος μπήκε με διάθεση να κατεβάσει την διαφορά, πήρε πόντους από Γκοράτσα και Πολίτη αλλά στην συνέχεια έχασε με πέντε φάουλ τον Γκοράτσα, 7 λεπτά πριν το τέλος και δεν είχε λύσεις στο σκοράρισμα. Ο ρυθμός του παιχνιδιού άνοιξε ο Ηρακλής πέτυχε πόντους με Τόρα και Σούφλα και έφτασε τελικά στη νίκη με 70-52.
Διαιτητές: Φάκαρος - Τρουμούσης
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-25 (ημίχ.), 52-39, 70-52
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Παπούλης): Μάμος 7, Σούφλας 18(3), Τόρα 12(2), Γιαχαλής, Βουρλούμης 4, Μόσχος 8(2), Δρόσος 9, Χατζημάρκου 5(1), Αγρέλης, Γούναρης 7.
ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ (Μαράγκας): Ρήγας 5, Τσατσακλάς, Σάζαλης Α. 2, Πολίτης 6(1), Σάζαλης Δ. 10(2), Γκοράτσας 17(4), Παντελής, Κατσούβας 8, Παπαντωνίου 4, Πλευράκης.