Στην επόμενη φάση η Α.Ε Κως

Νοέμβριος 23, 2017

Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 4-3 η Α.Ε Κως πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Δωδεκανήσου.

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο (4-1) στο δεύτερο χαλάρωσαν εν όψει και του παιχνιδιού με την Αναγέννηση την Κυριακή και ο Νικαγόρας κατάφερε προς το τέλος της αναμέτρησης να πετύχει δύο τέρματα για να διαμορφωθεί έτσι το 4-3.

Εικόνα
Οι «βυσσινί» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων απ’ την αρχή του παιχνιδιού δείχνοντας διάθεση να παίξουν απ’ τα πλάγια ενώ ο Νικαγόρας περίμενε στα 2/3 και ήθελε να χτυπήσει στην κόντρα.
Το πρώτο 25λεπτο κύλησε χωρίς την μεγάλη φάση όμως η συνέχεια ήταν εντυπωσιακή. Στο 30’ ο Βασιλειάδης έκανε το 1-0 για την Α.Ε Κω με το Νικαγόρα να φέρνει το ματς στα ίσια δύο λεπτά αργότερα στο 32’ με τον Μάκη Ζερβό.
Η Α.Ε Κως όμως απάντησε άμεσα και πάλι αφού στο 33’ ο Γιώργος Κεφαλιανός με φάουλ έκανε το 2-1 ενώ στο 37’ ο Μανώλης Κεφαλιανός με κοντινό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.
Οι γηπεδούχοι μάλιστα κατάφεραν να πετύχουν και τέταρτο τέρμα πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Κώστογλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ να στέλνει την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Διακοδημητρίου στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κακό ποιοτικά αφού η Α.Ε Κως χαλάρωσε αρκετά και η κυκλοφορία της δεν ήταν καλή ενώ ο Νικαγόρας προσπαθούσε με μακρινές μπαλιές να φτάσει στο γκολ.
Στο 74’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Στρατής έκανε το 4-2 ενώ στις καθυστερήσεις ο Φούσκας διαμόρφωσε το τελικό 4-3.
Ο κορυφαίος
Ο Μανώλης Κεφαλιανός ήταν ο καλύτερος της αναμέτρησης με πολλά τρεξίματα και κερδισμένες προσωπικές μονομαχίες ενώ κατάφερε να πετύχει και ένα τέρμα.
Διαιτησία
Διαμαρτύρονται έντονα απ’ την Α.Ε Κω για την υπόδειξη του πέναλτι αφού υποστηρίζουν ότι υπάρχει επιθετικό φάουλ, ενώ ζητούν και πέναλτι σε χέρι μέσα στην περιοχή στην συνέχεια. Χωρίς προβλήματα οι Παγωνάς και Δημόπουλος.
Οι συνθέσεις
Α.Ε Κως: Τσουκαλάς, Νυστάζος, Κοτσάκι, Κιολές, Διαμαντής (77’ Λεγκινάι), Κεφαλιανός Μ., Βασιλειάδης, Ζαίμι, Κεφαλιανός Γ., Κώστογλου (70’ Οχτάρας), Ευθυμιάδης.
Νικαγόρας: Διακοδημητρίου (46’ Πέρος), Παπαβασιλείου, Στρατής, Ζερβός Ε., Φούσκας, Μπίλλης Ι., Ζερβός Μ. (46’ Δρόσος), Σκευοφύλαξ (23’ λ.τ. Κορκής), Πέρος Μ., Μπίλλης Χ., Μπίλλης Ι.Ε. (43’ λ.τ. Βουδούρης)