Σοκ στον αθλητισμό: Πέθανε σε ηλικία 36 ετών ο κορυφαίος αθλητής Γκρεγκ Φάλον

Ιούλιος 17, 2019

Συγκλονισμένη είναι η κοινότητα του τζούντο από την τραγική είδηση για το θάνατο του Γκρεγκ Φάλον. Ο υπεύθυνος προπονητής της εθνικής ομάδας της Ουαλίας άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία μόλις 36 ετών.

Ο Φάλον στέφθηκε πρωταθλητής κόσμου το 2005 στο Κάιρο, αλλά και πρωταθλητής κόσμου την επόμενη χρονιά στο Τάμπερε. Από τα μεγαλύτερα ονόματα του βρετανικού τζούντο, ο Φάλον ήταν κάτοχος έξι μεταλλίων σε Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα όλων των ηλικιακών κατηγορία από το 2005.

Μάλιστα, είναι ο τελευταίος εκπρόσωπος της Μ. Βρετανίας που κατέκτησε χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και μόλις ο τρίτος άνδρας από την «Γηραιά Αλβιόνα» που ανεβαίνει στην κορυφή του βάθρου των νικητών.

Από την ηλικία των 15 ετών ήταν κάτοχος μαύρης ζώνης. Διακρινόταν για το πείσμα και την αγωνιστικότητά του μέσα στα τατάμι. Ήταν παντρεμένος και είχε έναν γιο.