Πρωτιά για την Α.Ε Δικαίου στο Foivos Pre-Game Trophy Tournament

Οκτώβριος 11, 2021

Καλύτερη και πιο έτοιμη η Α.Ε. Δικαίου (παίζει και μία εβδομάδα νωρίτερα) κέρδισε με 64-57 τον Διαγόρα και κατέκτησε την πρώτη θέση στο Foivos Pre-League Trophy, που διοργάνωσε ο Α.Σ. Φοίβος Κω.

Η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε ακόμη και με +13 και πήρε τη φιλική νίκη στο crash test των δύο ομάδων εν όψει των επίσημων αγώνων στη Γ’ Εθνική. Με τους Ροδίτες δεν έπαιξε ο Αντώνης Σκλήβας τραυματίστηκε), ενώ έκανε ντεμπούτο ο Μάριος Δερμιτζάκης, ο οποίος θα βοηθήσει σημαντικά το «γηραιό». Οι Κώοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα (8-2 στο 4’) και μάλιστα γρήγορα απέκτησαν διψήφια διαφορά (13-3 στο 7’), για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 19-10. Στο β’ δεκάλεπτο, η Α.Ε. Δικαίου με τους Χρύση, Τρύπα και Βάση ξέφυγε με 28-15 (η μέγιστη τιμή στο παιχνίδι), αλλά ο Διαγόρας επανήλθε και με σερί 0-8 μείωσε σε 28-23 στο 17’, με το ημίχρονο να λήγει 33-28.

Στο β’ ημίχρονο, η ομάδα του Χρήστου Καλαϊτζίδη ξεκίνησε ιδανικά και μάλιστα προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σκορ (33-34 στο 22’) με τους Κανύχη και Μητσού, με την Α.Ε.Δ. να αντιδράσει όμως αμέσως. Βάση και Λάμπρου έκαναν το σκορ 47-43 (25’) και έκτοτε οι Κώοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Μάλιστα με τους Δρόσο Μ. και Χρύση, η Α.Ε. Δικαίου ξέφυγε εκ νέου με διψήφια διαφορά (55-45). Με τον Χρήστο Καταβαίνη ο Διαγόρας μετέτρεψε το 61-51 σε 61-56 (35’), αλλά το τρίποντο του Χρύση στο 37’ έκανε το σκορ 64-56 και ουσιαστικά έκρινε την υπόθεση- νίκη στον μεγάλο τελικό του τουρνουά του Φοίβου Κω.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-10, 33-28(ημ.), 55-45, 64-57
Διαιτητές: Φάκαρος- Νικολάου
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Λάμπρου 7(1), Βάση 6, Δρόσος Μ. 6(1), Τρύπας 8(2), Τριτσάρης 2, Χατζησταμάτης 5, Παρβαντώνης 2, Χρύσης 16(2), Χατζηγιακουμής 3(1), Καλής 2, Καραθωμάς 5(1), Δρόσος Π. 2.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Καλαϊτζίδης): Κουρμαδιάς, Γεωργουλάκος 6(1), Καράβας 2, Μαρουλλάκης 4, Χατζηδημητρίου, Καταβαίνης Χ. 16(2), Μητσού 12, Δερμιτζάκης 6, Κανύχης 11(1), Καταβαίνης Σ., Γιακάι.