Πρωταθλητής με την... Α.Ε.Κ. ο Κώος Δημήτρης Βάση!

Μάρτιος 27, 2018
Πρωταθλήτρια στην Ε.Σ.Κ.Α. αναδείχθηκε η Α.Ε.Κ., στην οποία αγωνίζονται ο Λεριός Μανώλης Χατζηδάκης και ο Κώος Δημήτρης Βάση που αγωνιζόταν στον Ιπποκράτη.
Στον τρίτο τελικό της διοργάνωσης, η «Ένωση» κέρδισε με 62-59 το Περιστέρι, με τα δύο «δικά μας» παιδιά να είναι οι πρώτοι σκόρερ της Α.Ε.Κ. Η σοβαρή επένδυση της ΑΕΚ στις Ακαδημίες και τις Υποδομές επιβραβεύεται και με τίτλους! Η Ένωση είναι Πρωταθλήτρια της Α' ΕΣΚΑ στους Εφήβους, καθώς η ομάδα του Νίκου Χατζή επικράτησε στον τρίτο τελικό της διοργάνωσης του Περιστερίου με 62-59. Το παιχνίδι, εν τέλει, εξελίχθηκε σε θρίλερ, αλλά τα Αετόπουλα ήταν αυτά που πανηγύρισαν στο τέλος μαζί με τον Μάκη Αγγελόπουλο, τους συγγενείς τους και εκατοντάδες οπαδούς της ΑΕΚ που βρέθηκαν στο κλειστό του Άγιου Θωμά για να τους ενισχύσουν.
Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 11-1 στο 7΄, βρέθηκε και στο +16 (19-3), αλλά το Περιστέρι στο τέλος της 1ης περιόδου αντέδρασε και μείωσε σε 19-8. Η Ένωση μπήκε δυνατά και στη 2η περίοδο, έκανε το 26-8 με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με 6-0 σερί (26-14), στο 15΄. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες του Χατζή στο +15 (37-22). Στα μισά της 3ης περιόδου, το Περιστέρι μείωσε στους 12 (42-30), αλλά στο τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά είχε αυξηθεί πάλι (49-34). Στο 32΄, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 49-42, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον τελικό. Στο 51-45 του 34ου λεπτού, η ΑΕΚ απάντησε με γκολ-φάουλ του Χατζηδάκη και νέο καλάθι του ίδιο παίκτη από επιθετικό ριμπάουντ που έκανε το 56-45. Στο 37΄, το σκορ ήταν 57-51 και 59-56, 2 λεπτά πριν τη λήξη! Στα 20΄΄ πριν το φινάλε, έγινε φάουλ στο Περιστέρι και το σκορ πήγε στο 59-57. Αμέσως μετά, δέχθηκε φάουλ ο Άλκης Ιωάννου και 1/2 βολές, έκανε το 60-57. Το Περιστέρι μείωσε σε 60-59, στα 13΄΄ και στα 12΄΄ ο Ρογκαβοπουλος έκανε 61-59 με 1/2 βολές. Στα 4΄΄, ο Καραμπελας είχε 0/2 βολές και το τελικο 62-59 υπεγραψε με 1/2 βολές ο Άλκης Ιωάννου.
Τα δεκάλεπτα: 19-8, 37-22(ημ.), 49-34, 62-59
ΑΕΚ (Νίκος Χατζής): Α. Ιωάννου (1), Βάση 13(2), Δ. Ιωάννου 3(1), Μιχαήλ 2, Αλεξάνδρου 6, Ρούσσης, Ζαρκαδούλας 9(2), Καραβάνας, Φιλιππαίος, Ρογκαβόπουλος 2, Χατζηδάκης 18, Μακαριάδης