Προκρίθηκε στα πλέι-οφ ο Φοίβος

Φεβρουάριος 04, 2018
Στα πλέι-οφ προκρίθηκε και μαθηματικά ο Φοίβος που σε ένα ματς με συγκλονιστικό φινάλε επικράτησε με 61-59 της Ε.Α.ΚΑ η οποία θα τερματίσει στην τελευταία θέση στον Όμιλο νήσων.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλο το πρώτο ημίχρονο αφού οι δύο ομάδες ουσιαστικά βάδιζαν χέρι - χέρι (32-31). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 9 πόντων και παρόλο που στο φινάλε η Ε.Α.ΚΑ μείωσε στο σκορ η ομάδα του κ. Πλατέλλα είχε το καθαρό μυαλό να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνος.
Εξαιρετική εμφάνιση απ' τον Θεοδόση Καπλανίδη που τελείωσε το ματς με 20 πόντους έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Τρουμούση με 17. Απ' την Ε.Α.ΚΑ, Κοκκινίδης, Χαντζάρας και Σκουμπουρδής έκαναν τα πάντα για την ομάδα τους αλλά δεν έφταναν για να μπορέσει να πάρει τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-17, 32-31(ημ.), 50-41, 61-59
Διαιτητές: Νικηφορίδης- Πατμίου
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Πλατέλλας): Καπλανίδης Θ. 20(5), Γαμβρέλλης 2, Κουρζής 6(2), Μπακόπουλος, Παπαδημητρίου 7, Σαράντος 5, Τρουμούσης 17(2), Τεχνίτης, Παπούλης, Κιοσέογλου 2, Χάμος 2.
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Κοσσαρής): Ελ Κολί 1, Μούγκρος, Κοκκινίδης 20(4), Μιλάτος, Χαντζάρας 15(3), Παύλος 5, Λεούσης, Σκουμπουρδής 18.