Πρόκριση ο ΠΑΟΚ Κω σε ματς διαφήμιση

Νοέμβριος 22, 2018

Σ’ ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση ο ΠΑΟΚ Κω επικράτησε με 5-3 του Καλυμνιακού (3-3 η κανονική διάρκεια) και πήρε έτσι το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου Δωδεκανήσου.

Με αρκετές αλλαγές στις συνθέσεις τους οι δύο ομάδες που χάρισαν ένα όμορφο θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο γήπεδο Ζηπαρίου. Πέντε γκολ (!!!) σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος ενώ ο Καλυμνιακός έκανε το 3-0, 3-3 μέσα σε 7 λεπτά.

Εικόνα
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο ξεκίνημα με τον ΠΑΟΚ Κω να καταφέρνει στην πρώτη του φάση στο ματς να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με τον Κιαζίμι στο 27ο λεπτό. Ο Καλυμνιακός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Τυράς όσες φορές χρειάστηκε δήλωσε παρών και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Αντρέα Καίσερλη και του Μιχάλη Παπαγιαννόπουλου να προηγείται στο σκορ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ Κω μπήκε για τα καλά σε θέση οδηγού αφού στο 53’ ο Μαούνης έκανε το 2-0 ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κουβαράς με εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-0 για την ομάδα του ΠΑΟΚ Κω.

Όσο περνούσε ο χρόνος φαινόταν ότι το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα όμως οι Καλύμνιοι είχαν άλλες σκέψεις και κατάφεραν να φέρουν με αντεπίθεση διαρκείας το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 73’ ο Κοκκινίδης έκανε το 3-1, τρία λεπτά αργότερα ο Κλειδαράς μείωσε σε 3-2 και στο 80’ ο Κοκκινίδης και πάλι ισοφάρισε σε 3-3 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο ξεκίνημα της παράτασης οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με υπέροχο γκολ του Μακεδόνα, με τον Καλυμνιακό να έχει και πάλι καλές στιγμές για την ισοφάριση και τον Καίσερλη τελικά λίγο πριν την λήξη να διαμορφώνει το τελικό 5-3.

Ο κορυφαίος
Ο Μακεδόνας έκανε πολύ καλό παιχνίδι για την ομάδα του ΠΑΟΚ Κω, βοήθησε αρκετά στον ανασταλτικό τομέα ενώ ήταν αυτός που πέτυχε το καθοριστικό 4-3 στο ξεκίνημα της παράτασης.

Στο ύψος του
Μέσα στην περιοχή ο Αντώνης Κοκκινίδης είναι απ’ τους καλύτερους επιθετικούς της κατηγορίας και το απέδειξε για ακόμη ένα ματς πετυχαίνοντας δύο γκολ για τον Καλυμνιακό.