Ποδηλασία: «Έλαμψαν» οι Δωδεκανήσιοι στον Αστακό

Σεπτέμβριος 05, 2023

Διεξήχθη στον Αστακό το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου για τις κατηγορίες Κορασίδων- Παγκορασίδων και Παίδων- Παμπαίδων, με την συμμετοχή πολλών αθλητών και αθλητριών από συλλόγους της Δωδεκανήσου.
Τα παιδιά μας «έλαμψαν» με την αγωνιστική τους παρουσία τόσο στην ατομική χρονομέτρηση όσο και στην αντοχή, όπου στέφθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας, δείγμα του υψηλού επιπέδου που βρίσκεται η ποδηλασία στην περιοχή μας.
Τα αποτελέσματα στο αγώνισμα της αντοχής:
Παγκορασίδες
1η και Πανελληνιονίκης η Αλευράκη Αγγελική του Κωακού Ο.Π. με χρόνο 01:50:12
2η Εξάρχου Μελίνα του Π.Ο. Τρίπολης με χρόνο 01:52:36
3η Χουρδάκη Γεωργία του Άτλα Ρεθύμνου με χρόνο 01:53:20
Κορασίδες
1η και Πανελληνιονίκης η Ειρήνη Παπαδημητρίου-Σταμπόρη του Π.Ο.Ρ. Ροδήλιος με χρόνο 01:43:31.84.
2η Κασκάνη Ελένη του Π.Α.Σ. Πηνειός με χρόνο 01:47:24
3η Κοντολέων Αναστασία του Π.Α.Σ. Οδυσσέας με χρόνο 01:47:25
Παμπαίδες
1ος και Πανελληνιονίκης ο Νόβας Αναστάσιος του Π.Ο.Ρ. Ροδήλιος με χρόνο 01:34:56.39
2ος Γάγλιας Δημήτριος του Π.Σ. Κρόνος
3ος Καραγιάννης Αριστοτέλης του ΚωακούΟ.Π.
Παίδες
1ος και Πανελληνιονίκης ο Σιφουνιός Τιμόθεος του Κωακού Ο.Π. με χρόνο 02:08:54.56
2ος Κούσης Γεώργιος του Π.Α.Σ. Οδυσσέας
3ος Σταματόπουλος Ανδρέας του ΑΣΚ Άλφα
Τα αποτελέσματα στην ατομική χρονομέτρηση:

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου Αντοχής Παίδων, Αστακός Αιτωλοακαρνανίας, 3/9/2023. © 2023 Nassos Triantafyllou

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου Αντοχής Παμπαίδων – Παγκορασίδων – Κορασίδων, Αστακός Αιτωλοακαρνανίας, 2/9/2023. © 2023 Nassos Triantafyllou

Στην κατηγορία των Παμπαίδων, Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε ο αθλητής του Γ.Σ. Σπαρτιατικός Λιαδής Χαρίλαος με χρόνο 00:12:04.13, στη 2η θέση τερμάτισε ο Νόβας Αναστάσιος του Π.Ο.Ρ Ροδήλιος με χρόνο 00:12:15.11, και τρίτος ο αθλητής του Π.Α.Σ. Οδυσσέας Φωτεινόπουλος Άγγελος με χρόνο 00:12:30.13.
Στην κατηγορία των Παγκορασίδων επεκράτησαν οι αθλήτριες της Τοπικής Ένωσης Δωδεκανήσων, οι οποίες έφεραν τους καλύτερους χρόνους. Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε η αθλήτρια του Π.Ο. Κω Μορεττο Σοφία με χρόνο00:14:15.06. Στην 2η θέση τερμάτισε η αθλήτρια Αλευράκη Αγγελική από τον Κωακό Ο.Π. με χρόνο 00:14:23.07. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η αθλήτρια Μπέντα Βασιλική του Γ.Σ. Διαγόρας με χρόνο 00:14:25.84.
Στην κατηγορία των Κορασίδων, Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε η Ειρήνη Παπαδημητρίου -Σταμπόρη, από τον Π.Ο.Ρ. Ροδήλιος με χρόνο 00:13:09:16 πραγματοποιώντας πολύ δυνατό αγώνα. Στην 2η θέση τερμάτισε η αθλήτρια Κασκάνη Ελένη από τον Π.Α.Σ. Πηνειός με χρόνο 00:13:30.15. Τρίτη τερμάτισε η αθλήτρια του ΠΓΣ Λάρισας Ρομποτού Γεωργία με χρόνο 00:13:55:90.
Στην κατηγορία Παίδων η οποία όπως φάνηκε είχε μεγάλο ανταγωνισμό, Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε ο αργυρός Βαλκανιονίκης Τιμόθεος Σιφουνιός του Κωακού Ο.Π. με χρόνο 00:16:47.69, πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση. Στην 2η θέση τερμάτισε ο Γεωργουσάκης Νικόλαος από τον Α.Ο. Κύδων με χρόνο 00:17:17.94. Τρίτος τερμάτισε ο αθλητής Αποστολόπουλος Ελευθέριος από την Πρόοδος Α.Σ.Ν Βουτζά με χρόνο 00:17:24:95.