Πήρε την «πρόκριση» η Δόξα Καρδάμαινας

Δεκέμβριος 05, 2019

Σε ένα ματς με αρκετή ένταση και σκληρά μαρκαρίσματα η Δόξα Καρδάμαινας κατάφερε να επικρατήσει με 1-3 του Νικαγόρα για τον θεσμό του κυπέλλου Δωδεκανήσου (Όμιλος νήσων) και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Κάρλος, Οικονόμου και Χατζηαντωνίου (πεν.) τα γκολ της Δόξας ενώ για το Νικαγόρα είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μάκης Ζερβός.

Η Δόξα Καρδάμαινας ξεκίνησε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 6ο λεπτό είχε ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα όταν ο Κάρλος έκανε το σουτ με τον Διακοδημητρίου να απομακρύνει.

Ο Νικαγόρας έψαχνε στην κόντρα επίθεση να πατήσει περιοχή και διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στο 12ο λεπτό σε ανατροπή του Ζερβού απ' τον Κόμπο. Η ομάδα του Στάθη Γκουντελίτσα είχε καλή κυκλοφορία και στο 23ο λεπτό πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν ο Κάρλος από τα αριστερά έκανε το σουτ ο Διακοδημητρίου του είπε όχι και στην επαναφορά και πάλι ο Κάρλος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Μάλιστα πανηγύρισε δείχνοντας ψηλά στον ουρανό για τον συμπαίκτη και φίλο του Μιχάλη Πέρο που έφυγε άδικα από την ζωή το καλοκαίρι και πήγε μπροστά στην φωτογραφία του καταχειροκροτούμενος από όλο το γήπεδομ

Στο 28ο λεπτό η Δόξα καρδάμαινας απείλησε ξανά με το σουτ του Πη να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 30' Μάκης Ζερβός έκανε το διαγώνιο σουτ ο Γιακούμαρος απόκρουσε με την μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η Δόξα Καρδάμαινας είχε ακόμη δύο φάσεις για να πετύχει δεύτερο τέρμα. Στο 40ο ο Διακοδημητρίου απόκρουσε το πλασέ του Ατσαλάκη μέσα από την περιοχή ενώ στο 44' μετά από κάθετη πάσα του Οικονόμου ο Χατζησεβαστός βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Με το ξεκίνημα ουσιαστικά του δευτέρου ημιχρόνου ο Νικαγόρας έφερε το ματς στα ίσια όταν ο Στρατής έκανε την κάθετη πάσα και ο Ζερβός από κοντά ισοφάρισε για την ομάδα του. Ο Ζερβός ήταν εκτεθειμένος όμως ο Πατσιαούρας πήρε την φάση πάνω του αφού η μπάλα στρώθηκε επιθετικό του Νικαγόρα από την προβολή του Β. Πη και μέτρησε κανονικά το τέρμα.

Από εκείνο το σημείο η Δόξα ανέλαβε ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων με το Νικαγόρα να κλείνει τους χώρους και να ψάχνει στην κόντρα επίθεση τον Μάκη Ζερβό. Στο 62’ μετά από σέντρα του Οικονόμου η κεφαλιά του Χατζησεβαστού πέρασε άουτ, ενώ στο 65’ ο Χατζηαντωνίου έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή ο Διακοδημητρίου απόκρουσε και στην επαναφορά το σουτ του Οικονόμου κόντραρε στους αμυντικούς και κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 72’ ξανά ο Οικονόμου πάτησε περιοχή με τον Διακοδημητρίου να αποκρούει με τα πόδια, ενώ ο έμπειρος τερματοφύλακας απόκρουσε στο 74’ το πλασέ του Ατσαλάκη. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε το γκολ για την Δόξα Καρδάμαινας όταν ο Ατσαλάκης έκανε ωραία ατομική ενέργεια, η μπάλα στρώθηκε στον Οικονόμου που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χέρι του Κόμπου στην αρχή της φάσης όμως ο Πατσιαούρας άφησε την εξέλιξη αφού η μπάλα βρήκε στο χέρι από προσπάθεια του ίδιου του παίκτη.

Ο Νικαγόρας προσπάθησε να βγάλει και στο 90’ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Μπίλλη όμως στο 93’ η Δόξα Καρδάμαινας κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κατσαρού από γύρισμα του Οικονόμου και ο Χατζηαντωνίου διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Ο κορυφαίος
Ο Μανώλης Οικονόμου πέτυχε το 1-2, κέρδισε το πέναλτι και γενικά ήταν μέσα στις φάσεις και δραστήριος στην επίθεση της Δόξας Καρδάμαινας.

Στο ύψος του
Ο Μπάμπης Διακοδημητρίου σε πολλές περιπτώσεις με τις επεμβάσεις του κράτησε την ομάδα του Νικαγόρα στην διεκδίκηση της πρόκρισης.

Παράπονα απ’ την διαιτησία έχουν και οι δύο ομάδες, σε ένα ματς με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα.

Νικαγόρας: Διακοδημητρίου (84’ Ανθούλης), Κοκαλάκης Γ., Διακογιάννης, Κοκαλάκης Μ., Ζερβός Γ., Κατσαρός, Στρατής, Ζερβός Μ., Κορδιστός, Μπίλλης, Χαντακάρος (75’ Σκευοφύλαξ).

Δόξα Καρδάμαινας: Γιακούμαρος, Χατζηπαναγιώτης (82’ Καλλούδης), Κόμπος, Μουνούχος (69’ λ.τ. Κάτση), Παπαβασιλείου, Χατζησεβαστός (67’ Βασιλείου), Ατσαλάκης, Κάρλος (90’ Τσέλα), Χατζηαντωνίου, Οικονόμου.