Ένα καλό δεύτερο δεκάλεπτο έφτανε στον Αίολο για να βάλει τις βάσεις για τη νίκη απέναντι στον Φοίβο. Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο όμως στο δεύτερο ο Αίολος ανέβασε την απόδοση τους και βρήκε σκορ από Καπλανίδη, Δρόσο και Γουσέμογλου και σε συνδυασμό με την αστοχία του Φοίβου το ημίχρονο πήρε στο +15 για την ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη (25-40).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αίολος μπήκε και πάλι καλύτερα και ανέβασε και άλλο την διαφορά (29-51) με την ομάδα του κ. Πλατέλλα στην συνέχεια να βρίσκει σκορ στην επίθεση και να μειώνει στο 40-54. Ο Αίολος είχε βάλει τις βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνος και όσο και αν προσπάθησε ο Φοίβος δε μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω παρά μόνο να ρίξει την διαφορά στους 8 πόντους στο φινάλε της αναμέτρησης 56-64.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-16, 25-40(ημ.), 40-54, 56-64
Διαιτητές: Τρουμούσης- Νικολάου
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Πλατέλλας): Χατζημιχαήλ 12(4), Μαχίνης 3(1), Κουρζής 6, Παμπρής 13(1), Κενανόπουλος 9, Κιοσέογλου 2, Τρουμούσης 8(2), Παπούλης, Σαράντος 3, Τεχνίτης.
ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ (Καπλανίδης): Δρόσος 14(1), Σάζαλης Α., Πολίτης 8, Σάζαλης Δ. 5(1), Καπλανίδης 13(3), Γιουσέμογλου 18(1), Παπαντωνίου 6.