Πέρασε "πρώτη" η Α.Ε Δικαίου

Μάρτιος 31, 2018
Πιο… τυχερή και πιο έμπειρη στο τέλος η Α.Ε. Δικαίου επικράτησε με 58-54 του Ηρακλή 2000 και τερμάτισε πρώτη και αήττητη στον όμιλο νήσων.
Έτσι με τη νίκη αυτή της ομάδας του Δημήτρη Τζομάκα «σχηματίστηκαν» και οι ημιτελικοί του φάιναλ-φορ της Α’ Κατηγορίας (14 και 15 Απριλίου στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας). Η διοργανώτρια Καλλιθέα θα παίξει με τον Ηρακλή 2000 και η Α.Ε. Δικαίου θα αντιμετωπίσει τον Διαγόρα. Η παρατεταμένη αγωνιστική δράση αποσυντόνισε την Α.Ε.Δ., η οποία τα βρήκε σκούρα κόντρα στον μαχητικό Ηρακλή 2000, ο οποίος με ανεβασμένη ψυχολογία δημιούργησε αρκετά προβλήματα στους αντιπάλους του. Οι τυπικά γηπεδούχοι πάντως δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα λίγο πριν από το τέλος του α’ ημιχρόνου ξέφυγαν ακόμη και με διψήφιο αριθμό για να μειώσει σε 31-23 η ομάδα του Γιάννη Παπούλη. Στο γ’ δεκάλεπτο δεν άλλαξε το σκηνικό, με την Α.Ε.Δ. να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, ενώ με τρίποντο του Χατζημάρκου το σκορ έγινε 43-37. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Καρδαμιώτες έγιναν ακόμη περισσότερο «ενοχλητικοί» και μάλιστα ισοφάρισαν σε 46-46 στο 34’, ενώ το… σοκ για την Α.Ε. Δικαίου ήταν μεγαλύτερο, αφού οι «ροπαλοφόροι» προηγήθηκα με 46-51.
Η εμπειρία όμως της Α.Ε.Δ. μίλησε και με σερί 7-0 σε καθοριστικό, σημείο προσπέρασε με 53-51 για να κάνει ο Τόρα το 53-54 με «τρίποντη-βόμβα». Στα 48’’ πριν το τέλος ο Τσιλιγκίρης αστόχησε σε δίποντο, όπως και ο Τόρα στα 32’’. Στην πιο καθοριστική ίσως φάση του αγώνα, μόλις 14’’ πριν το τέλος ο Χατζηγιακουμής με τρίποντο έκανε το 56-54. Ο Γιάννης Παπούλης πήρε τάιμ-άουτ, όμως στην επαναφορά έγινε κακή συνεννόηση, ο Γούναρης δεν έπιασε τη μπάλα, έφτασε στον Τσιλιγκίρη, ο οποίος στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το τελικό 58-54 για την Α.Ε. Δικαίου.
ΟΙ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΦΑΙΝΑΛ-ΦΟΡ (14-15 ΑΠΡΙΛΙΟΥ)