Πέρασε απ’ την Πάτμο η Αναγέννηση Ασφενδιού

Ιανουάριος 08, 2018
Με τέρματα απ’ τον Γιώργο Φούκη και το Νίκο Θεοδώρου η Αναγέννηση Ασφενδιού επικράτησε με 0-2 του Ξάνθου στην Πάτμο για την 7η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας του Ομίλου νήσων και έφτασε έτσι τους 14 βαθμούς στο πρωτάθλημα.
Μετά το πρώτο αναγνωριστικό τέταρτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν και να απειλήσουν απ’ τις πτέρυγες δημιουργώντας ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.
Οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοση τους όσο περνούσε ο χρόνος και κατάφεραν στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Γιώργο Φούκη. Μάλιστα πριν το φινάλε του ημιχρόνου η Αναγέννηση πέτυχε και δεύτερο τέρμα με το Νίκο Θεοδώρου και έβαλε έτσι τις βάσεις για το «τρίποντο».
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι, πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αφού η Αναγέννηση είχε αυτό που ήθελε και στην κόντρα ήταν πολύ επικίνδυνη.
Η ομάδα του Βασίλη Τσιλιώνη είχε κλείσει καλά τους διαδρόμους, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κατάφερε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης να κρατήσει το υπέρ της 0-2.
Ο κορυφαίος
Σ’ ένα ακόμη παιχνίδι ο Νίκος Θεοδώρου έκανε τα πάντα για την Αναγέννηση αφού και κατάπιε πολλά χιλιόμετρα και ήταν αυτός που «κλείδωσε» ουσιαστική τη νίκη για την ομάδα του.
Καλοί σε γενικές γραμμές οι Πατσιαούρας, Κορώνης και Γεωργιτσόπουλος
Ξάνθος Πάτμου: Τζανακάκης, Γρύλλης, Πανούσης (56’ Γρυλλάκης), Κασιδιάρης, Πανούσας, Κωνσταντάς, Χατζησταμούλος (80’ Φέγγαρος), Ταμπούτσκιν, Γαμπιεράκης (46’ Παλαιός), Τσάπαλης (80’ Κουμενδούρος), Κάβουρας
Αναγέννηση Ασφενδιού: Χατζηβασίλης (83’ Ξυλουράς), Θεοδώρου Γ., Κεφαλιανός Γ., Νομικός, Καρπάθιος, Γεροβασίλης, Τράκας (60’ Τζαράι), Φούκης (76’ Αραπόγιαννης), Θεοδώρου Ν., Κουρζής, Βογιατζής (85’ Λαμπρόγλου)