Πέρασε απ' το Πυλί η Θύελλα Ραφήνας

Μάιος 17, 2021

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς με λιγοστές φάσεις η Θύελλα Ραφήνας βρήκε την φάση που έψαχνε στο 85’ και με τον Σπάρταλη πήρε μια μεγάλη νίκη στο Πυλί που την κάνει το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Οι “βυσσινί” είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και 2-3 φάσεις προς την εστία του Σταματόπουλου και διαμαρτύρονται τόσο για πέναλτι στον Ατσαλάκη στο 53’ όσο και για επιθετικό φάουλ στην φάση του γκολ. Έχασαν με κόκκινη κάρτα στο 87’ το Σαραγιώτη και πλέον και με βάση τα σημερινά αποτελέσματα ψάχνουν μία νίκη σε δύο ματς (με Βάρη εκτός και Κερατσίνι εντός) για να κλειδώσουν την παραμονή.

Εικόνα
Το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο στο ξεκίνημα με πολλές διακοπές λόγω των αρκετών φάουλ και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν ουσιαστικά ρυθμό. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 21’ όταν ο Χατζηφούντας από διαγώνια θέση σούταρε άουτ ενώ στο 23’ από πάσα του Χατζηφούντα ο Δρόσος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ του πέρασε έξω απ’ την αριστερή γωνία του Σταματόπουλου.

Η πρώτη στιγμή για την Θύελλα Ραφήνας ήρθε στο 30’ όταν ο Γεραγωτέλλης δοκίμασε το ανάποδο ψαλίδι απ’ τα όρια της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Λαμπρόπουλου και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Θύελλα απείλησε με το σουτ του Παπαδόπουλου να περνά άουτ ενώ όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα ,προσπάθησαν να πατήσουν με αξιώσεις την αντίπαλη εστία και διαμαρτύρονται για πέναλτι σε ανατροπή του Ατσαλάκη στο 53’. Έξι λεπτά αργότερα μετά από σέντρα απ’ τα δεξιά ο Κάρλος έκανε την προβολή, η μπάλα κατέληξε στον Χατζηφούντα αλλά ο Σταματόπουλος πρόλαβε και απομάκρυνε το πλασέ του σε κόρνερ.

Για το Πυλί ήταν και η επόμενη καλή στιγμή στο 72΄όταν ο Γεωργιάδης έκανε την σέντρα και ο Λάντζιος πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Σταματόπουλου ενώ ένα λεπτό αργότερα το μακρινό σουτ του Δημητρίου πέρασε άουτ.

Όσο περνούσε ο χρόνος οι φάσεις ήταν ακόμα λιγότερες μπροστά απ’ τις δύο εστίες όμως η Θύελλα κατάφερε να βρει αυτήν την μία που έψαχνε για να ανοίξει το σκορ. Στο 85’ ο Δημητρίου έκανε την κάθετη πάσα, ο Σπάρταλής διεκδίκησε την μπάλα με τον Μικκιού με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για φάουλ, και στην εξέλιξη της φάσης πλάσαρε τον Λαμπρόπουλο κάνοντας το 0-1.

Σα να μην έφτανε αυτό για τον Α.Ο Πυλίου δύο λεπτά αργότερα έχασε και με κόκκινη κάρτα τον Σαραγιώτη ενώ στην μία φάση που βρήκε μέχρι το τέλος με τον Χατζηβασίλη είδε την τύχη να του γυρνάει την πλάτη αφού η κεφαλιά του πέρασε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Σταματόπουλου και έτσι το 0-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο κορυφαίος
Σ’ ένα ματς που αρκετοί ποδοσφαιριστές πήγαν καλά κυρίως αμυντικά, αυτός που παίρνει τον τίτλο του MVP είναι η χρυσή αλλαγή της Θύελλας, ο Σπάρταλης που με το γκολ του έκρινε την αναμέτρηση.

Διαιτησία
Πολλά παράπονα απ’ τον διαιτητή Ψαρίδη έχουν οι γηπεδούχοι τόσο για την φάση του γκολ όσο και για το πέναλτι στο 53’. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα οι Μπαλιάκας και Πετρίδης.

Οι συνθέσεις
Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Λαμπρόπουλος, Ατσαλάκης (83’ Αρφαράς), Χειμωνέττος, Χατζηβασίλης, Σαραγιώτης, Χατζησουλεϊμάν (77’ Μικκιού), Γεωργιάδης, Παραστατίδης (52’ Κάρλος), Λάντζιος, Χατζηφούντας, Δρόσος (83’ Μαργαρίτης)

Θύελλα Ραφήνας (Νίκος Μεσολλόγης): Σταματόπουλος, Ντόσκας, Φύτρος, Γεωργόπουλος, Μπαριτάκης, Γεραγωτέλλης, Σουλτανίδης (60’ Σπάρταλης), Παπαδόπουλος Μ. (68’ Μπουντάκης), Δημητρίου, Δρόσος (90΄ Ζέκιο).https://www.giafkasports.gr/local/soccer/66174-perase-ap-to-pyli-i-thyella-rafinas