Πέρασε απ' το Παραδείσι ο Α.Ο Πυλίου

Ιανουάριος 30, 2020

Στο «κατόπι» του Ηρακλή Μαριτσών παρέμεινε ο Α.Ο Πυλίου που χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα πέρασε απ’ το Παραδείσι επικρατώντας του Κλεάνθη με 1-5. Στεφανίδης (2), Γεωργιάδης, Δρόσος και Γιώργος Κεφαλιανός οι σκόρερ της ομάδας του Δημήτρη Χρυσόπουλου ενώ για τον Κλεάνθη μείωσε ο Ποζατζίδης.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν απ’ την αρχή να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και μόλις στο 6’ απείλησαν όταν ο Στεφανίδης έκανε την κάθετη πάσα και ο Χατζησουλεϊμάν από πλάγια θέση σούταρε πάνω απ’ τα δοκάρια του Ηλία. Στο 14’ μάλιστα ο Α.Ο Πυλίου είχαν και άλλη σημαντική στιγμή για να ανοίξουν το σκορ όταν ο Χατζηβασίλης έκανε την κάθετη πάσα, ο Στεφανίδης βρέθηκε απέναντι απ’ τον Ηλία με τον τερματοφύλακα να του λέει «όχι».

Η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου συνέχισε να ψάχνει το γρήγορο γκολ και στο 19’ πάτησε και πάλι περιοχή με τον Δρόσο να κάνει την παράλληλη σέντρα και τον Χατζησουλεϊμάν να πλασάρει ψηλά άουτ ενώ στο 24’ από κάθετη πάσα του Στεφανίδη ο Δρόσος έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Ηλία.

Η κυριαρχία του Α.Ο Πυλίου μετουσιώθηκε σε γκολ στο 25’ όταν ο Στεφανίδης έκανε κάθετη πάσα στον Χατζησουλεϊμάν, εκείνος έκοψε την μπάλα στον Γεωργιάδη με το πλασέ του τελευταίου να καταλήγει στην δεξιά γωνία του Ηλία για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ όταν ο Στεφανίδης έκανε την συρτή σέντρα απ’ τα δεξιά και το πλασέ του Δρόσου στην κίνηση κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ηλία.

Το πρώτο μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τον Α.Ο Πυλίου. Στο 35’ ο Γεωργιάδης πέρασε ωραία κάθετη πάσα στον Στεφανίδη με τον Ηλία να προλαβαίνει και να απομακρύνει κρατώντας το 0-1 για την ομάδα του. Πέντε λεπτά αργότερα ο Στεφανίδης ήταν και πάλι ο δημιουργός. Έκανε την σέντρα απ’ τα δεξιά αλλά η κεφαλιά του Δρόσου πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια και το 0-1 παρέμεινε έτσι μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρος.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Α.Ο Πυλίου πέτυχε και δεύτερο γκολ όταν στο 47’ ο Δρόσος έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Στεφανίδης από κοντά ανέβασε τον δείκτη του σκορ κάνοντας το 0-2. Ο Κλεάνθης κατάφερε τέσσερα λεπτά αργότερα να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του ματς όταν στο 51’ ο Ποζατζίδης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας και με πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω απ’ τον Μιχαλάκη για το 1-2.

Μετά το αρχικό «μούδιασμα» ο Α.Ο Πυλίου προσπάθησε ξανά να ανεβάσει στροφές και στο 58’ το πλασέ του Γεωργιάδη κόντραρε στους αμυντικούς και πέρασε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Ηλία ενώ στο 61’ ο Μαργαρίτης έκανε την κάθετη πάσα όμως ο Ηλίας πρόλαβε βγήκε εκτός περιοχής και απομάκρυνε με τα πόδια πριν γίνει κάτοχος ο Δρόσος. Στο 68’οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι για τράβηγμα του Πιτσουρδάκη στον Χατζησουλεϊμάν και δύο λεπτά αργότερα κατάφεραν να πετύχουν τρίτο γκολ.

Στο 70’ ο Γεωργιάδης εκτέλεσε το φάουλ και ο Στεφανίδης με πλασέ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-3. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» το τρίποντο όταν ο Χατζησουλεϊμάν έκανε την βαθιά μπαλιά , ο Στεφανίδης έδωσε έτοιμο γκολ που έκανε εύκολα το 1-4.

Μάλιστα στο 81’ οι «βυσσινί» πέτυχαν και πέμπτο γκολ όταν ο Γεωργιάδης έκανε την κάθετη πάσα και ο Γιώργος Κεφαλιανός με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Ηλία για το 1-5. Στο 87’ ο Μαργαρίτης δοκίμασε τα πόδια του με τον Ηλία με δεύτερη προσπάθεια να μαζεύει ενώ στο 89' ο Ηλίας είπε "όχι" σε πλασέ του Γιώργου Κεφαλιανού και έτσι το 1-5 παρέμεινε μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Ο κορυφαίος
Δύο γκολ και μια ασσίστ απ’ τον Γιάννη Στεφανίδη που έκανε ένα γεμάτο παιχνίδι και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει σε αυτήν την εύκολη όπως εξελίχθηκε νίκη.

Στο ύψος του
Θετική εμφάνιση απ’ τον Δρόσο που κέρδισε αρκετές μονομαχίες , ήταν στις φάσεις και πέτυχε και ένα γκολ όπως και απ’ τον Γεωργιάδη που άνοιξε το σκορ και έφτιαξε το 1-3 για τον Στεφανίδη.

Χωρίς πρόβλημα οι Κυρίτσης, Τσέτσος και Καλκαβούρας.

Κλεάνθης Παραδεισίου (Κώστας Παπαδόπουλος): Ηλίας, Βασιλείου (Θανάρι), Τρίγκρηλας, Γρηγοριάδης, Πιτσουρδάκης, Ποζατζίδης, Δανάς (76’ Τζοβαλίν), Πελέκης (79’ Στάππας), Κουτσουμπάρης, Θάνος, Πολύζος (42’ Χότζα).

Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Μιχαλάκης, Κεφαλιανός Μ., Μαργαρίτης, Γεωργιάδης (86’ Λαμάι), Χατζησουλεϊμάν, Χατζηβασίλης, Δρόσος, Βλαντιμίροφ, Στεφανίδης (77’ Κεφαλιανός Γ.), Νικήτας (62’ Αρχοντούλης), Μποϊλής (73’Πλατέλλας)