Πέρασε απ' την Καρδάμαινα ο Φοίβος

Ιανουάριος 13, 2020

Με τέρματα απ’ τους Κιοσέογλου, Παϊζάνο και Μαντικό ο Φοίβος Κρεμαστής επικράτησε με 1-3 της Δόξας στην Καρδάμαινα για την 16η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας Δωδεκανήσου. Για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος ο Μανώλης Οικονόμου.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο Φοίβος ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα και απείλησε με Χατζησάββα και Κιοσέογλου με την Δόξα μετά το δεκάλεπτο να ισορροπεί και χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στο 18’ μετά από κάθετη πάσα του Χατζηφούντα ο Κεφάλας με τα πόδια απομάκρυνε το διαγώνιο σουτ του Οικονόμου και ένα λεπτό αργότερα ο έμπειρος πορτιέρο είπε και πάλι «όχι» αυτήν την φορά σε σουτ του Κάρλου.

Η ομάδα του Μιχάλη Πόλια απείλησε στην συνέχεια με μακρινά σουτ από Κιοσέογλου και Αζεμάι και στο 27’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν ο Κιοσέογλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιακούμαρου κάνοντας το 0-1.

Ένα λεπτό αργότερα ο Χατζηφούντας δοκίμασε τα πόδια του με τον Κεφάλα να διώχνει σε κόρνερ και οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν πριν το ημίχρονο να φέρουν το ματς στα ίσια όταν ο Οικονόμου με κοντινό πλασέ μέσα απ’ την περιοχή ισοφάρισε για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φοίβος ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς όταν ο Παϊζάνος με σουτ μέσα απ’ την περιοχή έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν κυρίως να κλείσουν διαδρόμους και ψάξουν την κόντρα επίθεση.

Η Δόξα είχε την πρωτοβουλία και έψαχνε την φάση για να ισοφαρίσει όμως δεν μπόρεσε να βρει λύσεις, έχοντας ουσιαστικά μια καλή στιγμή στο 77’ με την κεφαλιά του Ατσαλάκη να καταλήγει στην αγκαλιά του Κεφάλα.

Ο Φοίβος βρήκε χώρους και στις καθυστερήσεις μπόρεσε να πετύχει και τρίτο γκολ όταν ο Ο. Δαφερέρας έκανε το σουτ, ο Γιακούμαρος απόκρουσε και στην επαναφορά ο Μαντικός έγραψε το τελικό 1-3.

Ο κορυφαίος
Ο Τάσος Κιοσέογλου πέτυχε το γκολ, κέρδισε αρκετές μονομαχίες και φάουλ και απ’ τα πόδια ξεκίνησε ότι καλό έκανε επιθετικά ο Φοίβος.

Στο ύψος
Ο Βησσαρίων Πης έδωσε μάχες στον χώρο της μεσαίας γραμμής και βοήθησε την Δόξα να πάρει μέτρα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα Παρχαρίδης, Γιαμούζης και Φραγκιαδάκης με την Δόξα να ζητά πέναλτι για χέρι του Χατζησάββα στο πρώτο ημίχρονο θεωρώντας ότι η παράβαση έγινε εντός περιοχής.

Δόξα Καρδάμαινας (Στάθης Γκουντελίτσας): Γιακούμαρος, Χατζηπαναγιώτης, Κάρλος, Μουνούχος, Χατζησεβαστός Χ., Πης Β., Πης Γ. (66’ Χατζηαντωνίου), Ατσαλάκης, Οικονόμου (85’ Παπαβασιλείου), Χατζηφούντας (78’ Πόγιας), Χατζησεβαστός Σ. (55’ λ.τ. Μπίλλης).

Φοίβος Κρεμαστής (Μιχάλης Πόλιας): Κεφάλας, Ταφάνι, Χατζησάββας, Παϊζάνος, Αθανασίου, Θεοδοσίου, Κιοσέογλου, Αζεμάι (58’ Μαντικός), Πρέτσι (69’ Καμπούρης), Μπανουσάι (82’ Δαφερέρας Ο.), Δράκος (46’ Δαφερέρας Σ.).