Παλικαρίσια άνοδος του Διαγόρα

Μάιος 16, 2019

Παλικάρια οι παίκτες του «γηραιού», άντεξαν μπροστά σε 5.000 φιλάθλους των γηπεδούχων και παρά την ήττα με 2-1 στο τέλος της παράτασης, κέρδισαν το εισιτήριο της ανόδου στη Football League, εκμεταλλευόμενοι το 1-0 του πρώτου αγώνα στη Ρόδο.

Χαρές και πανηγύρια στον Διαγόρα, ο οποίος αν και καρδιοχτύπησε στο τέλος από τους εννέα παίκτες της Καλαμάτας, πήρε το αποτέλεσμα της πρόκρισης στο γήπεδο του Μεσσηνιακού. Ο Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ έγραψε ιστορία, κάτι που δικαιούνταν με βάση την εικόνα του στο α’ ημίχρονο αλλά και στην παράταση. Η «χρυσή» εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη στο 112’ ήταν αυτή που έστειλε τον «γηραιό» στη Football League. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Καλαμάτα προηγήθηκε στο 47ο λεπτό με τον Αντώνη Γιόνδη, ο οποίος όμως αμέσως αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Βάτσιο, ενώ ο Διαγόρας στάθηκε άτυχος αφού είχε δοκάρι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο το β’ ημίχρονο αν και έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, ωστόσο οι Ροδίτες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στην παράταση και πίεσαν ασφυκτικά τους γηπεδούχους που έμειναν από δυνάμεις. Ο Μπουρλάκης στο 112’ έγραψε το 1-1 αν και στο φινάλε, ο Διαγόρας έδειξε τάσεις αυτοκτονίας. Κι αυτό γιατί στο 117’ ο Κάρλος αποβλήθηκε, αφήνοντας την Καλαμάτα με εννέα παίκτες, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μάρκοβιτς έκανε το 2-1 από το… πουθενά και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Οι «κυανέρυθροι» άντεξαν την πίεση και πανηγύρισαν αυτό που δικαιούνταν να πάρουν, αφού ήταν εμφανώς καλύτερη ομάδα από την Καλαμάτα, η οποία «πληγώθηκε» ανεπανόρθωτα από την αποβολή του Γιόνδη μετά το 1-0.

Το παιχνίδι εύλογα ήταν αρκετά δυνατό και σκληρό με τον Διαγόρα να επιβάλλει το ρυθμό του και να κλείνει τους διαδρόμους στο α’ ημίχρονο στους γηπεδούχους. Στο 3ο λεπτό παραλίγο ο Τσόπελας να σημειώσει αυτογκόλ, ενώ στο 11ο η κεφαλιά του Βέρτζου πέρασε άουτ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι χάθηκε στο 22ο λεπτό όμως ο Γλυνός από θέση τετ α τετ δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Κασωτάκη. Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 34’ με σουτ του Πέριτς, ενώ δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Γιόνδη πέρασε λίγο άουτ.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη «μαύρη θύελλα». Μετά από κόρνερ ο Γιόνδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (1-0) μέσα σε έξαλλα πανηγύρια, ωστόσο αμέσως αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του Βάτσιου, αφού προφανώς κάτι είπε ή έκανε χειρονομία. Η Καλαμάτα αν και έμεινε με παίκτη λιγότερο έλεγξε το ρυθμό και στο 50ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων ως οφσάιντ. Στο 77ο λεπτό ο Γεωργίου σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο «γηραιός» στάθηκε άτυχος στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από σέντρα του Ντουαλά, ο Μεντί έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά χτύπησε στο έδαφος.

Στην παράταση ο Γ.Σ. Διαγόρας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και έκανε ότι ήθελε… Στο 94’ ο Γλυνός έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 103’ ο Κασωτάκης έδιωξε σωτήρια και κράτησε το 1-0. Στο 104’ το σουτ του Καρπαθάκη έφυγε άουτ, ενώ στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου της παράτασης ο Ντουαλά στάθηκε εξαιρετικά επιπόλαιος και έχασε χρυσή ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στο 107’ ο Γεωργίου σέντραρε αλλά η κεφαλιά του Ντουαλά έφυγε άουτ, ενώ στο 112’ ο Μπουρλάκης με απευθείας εκτέλεσε φάουλ από το ημικύκλιο έστειλε τον Διαγόρα στη Football League, κάνοντας το 1-1. Στο 117’ η Καλαμάτα έμεινε με εννέα παίκτες, αφού αποβλήθηκε ο Κάρλος και εκεί που όλα φάνταζαν τελειωμένα, ο Μάρκοβιτς ένα λεπτό αργότερα έκανε το 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Διαγόρας κράτησε γερά, αφού στην τελευταία φάση η Καλαμάτα βγήκε μπροστά και κέρδισε φάουλ. Η εκτέλεση δεν ήταν καλή, η μπάλα έφυγε άουτ και ο Διαγόρας γυρίζει στη Ρόδο με το εισιτήριο της ανόδου.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τσόπελας (86’ Χίλγκεν), Φουάσης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Πέριτς, Πινδώνης (108’ Αντωνιάδης), Γιόνδης, Μίνγκας (67’ Κάρλος), Λαθύρης (79’ Μάρκοβιτς).

Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνου, Μεντί, Γλυνός (100’ Μπουρλάκης), Πινιώτης (57’ Ντουαλά), Δήμας (62’ Καρπαθάκης), Γεωργίου (118’ Αντωνίου)