ΝΕΟ ΠΑΓΚΌΣΜΙΟ ΡΕΚΌΡ ΣΤΑ 60Μ Ο ΠΑΓΚΌΣΜΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ ΧΑΤΖΗΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΊΑ Μ95 ΣΤΟ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΌ ΠΡΩΤΆΘΛΗΜΑ MASTERS TORUN 2024

Μάρτιος 21, 2024

Δεύτερο Παγκόσμιο ρεκόρ πέτυχε ο Έλληνας πρωταθλητής Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ στα 60μ στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Masters κλειστού στίβου που διεξάγεται στην πόλη του Τορούν.

Μετά από μία πολύ ανταγωνιστική κούρσα με αθλητές μικρότερης ηλικιακής κατηγορίας, ο Κώος Παγκόσμιος πρωταθλητής έτρεξε τα 60μ σε χρόνο 13.72 καταρρίπτοντας το προηγούμενο Παγκόσμιο ρεκόρ που κατείχε ο ΦινλανδόςPekka Penttila με χρόνο 14.09

Ο Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ πέρασε στο Πάνθεον των μεγαλύτερων αθλητών Μάστερς και έπεται συνέχεια...

Η σημερινή ημέρα ήταν γεμάτη από μεγάλες επιτυχίες των αθλητών και αθλητριών της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας μας.

Ο Πρωταθλητής Ευρώπης Μάριος Χριστοφορίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 60μ στην κατηγορία Μ55 με τον εκπληκτικό χρόνο 7.50.

Ο Πρωταθλητής Ευρώπης Παντελής Χρυσοχός κατέκτησε το Ασημένιο Μετάλλιο στο τριπλούν στην κατηγορία Μ70 με επίδοση 9.68

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Μάγδα Ροϊλίδου κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο στην σφαιροβολία στην κατηγορία W70 με επίδοση 9.40.
Η Μάγδα αγωνίστηκε με έντονα συμπτώματα οσφυαλγίας.

Ο Πρωταθλητής Ευρώπης Παναγιώτης Δούσης κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο στα 60μ στην κατηγορία Μ90 με επίδοση 16.03