Μπήκε σε περιπέτειες η Α.Ε Κως

Μάρτιος 24, 2019

Σε κίνδυνο σε ότι αφορά την παραμονή της μπηκε η Α.Ε Κως που ήρθε ισοπαλη με την ΑΕΡΑ (2-2) για την 23η αγωνιστική της Α' κατηγορίας . Μαθιός και Φιλιππάκος τα γκολ των φιλοξενούμενων , Γιώργος Κεφαλιανός και Ζαίμι σκόραραν για την Α.Ε Κω.

Με το καλημέρα στο ματς η Α.Ε Κως κατάφερε να πάρει προβάδισμα όταν ο Γιώργος Κεφαλιανός στο 2ο λεπτό κέρδισε την μπάλα από τους αμυντικούς και πλάσαρε τον Τζήμα για το 1-0.

Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι ανεβασαν την απόδοση τους και έψαξαν στην πλάτη της άμυνας να απειλήσουν. Ο Τογρού στο 23' έκανε το πλασέ με τον Τζήμα να μπλοκάρει ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Φιλιππάκου στο 24' με τον Ντιμιτρίεβιτς να μπλοκάρει .

Στο 26' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση οταν ο Ποζατζίδης πήρε την μπάλα εκτός περιοχής από την λάθος απομάκρυνση του Ντιμιτρίεβιτς , την κατάλληλη στιγμή πασαρε στον Μαθιό που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν χώρους στην κόντρα επίθεση και στο 43' πήραν προβάδισμα στο σκορ . Ο Γαιτάνος έκανε ωραία βαθιά μπαλιά στον Μαθιό εκείνος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ πλάσαρε με τον Ντιμιτρίεβιτς να αποκρούει αλλά ο Φιλιππάκος που πήρε το ριμπάουντ έκανε το 1-2.

Μάλιστα η ΑΕΡΑ είχε και άλλη φάση πριν το ημίχρονο με δυνατό σουτ του Μαθιού να περνά ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Ντιμιτρίεβιτς .

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Α.Ε Κως έφερε το ματς στα ίσια . Ο Χιούσι εκτέλεσε το φάουλ ο Ζιώγας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ζαίμι από κοντά έκανε το 2-2. Μάλιστα οι γηπεδούχοι ένα λεπτό αργότερα είχαν και δοκάρι σε σουτ του Γιώργου Κεφαλιανού εκτός περιοχής .

Η ΑΕΡΑ είχε την ευκαιρία στο 59' να πάρει ξανά προβάδισμα όταν ο Φιλιππάκος βρέθηκε στην περιοχή έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Ντιμιτρίεβιτς . Στο 72' οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλη καλή στιγμή με τον Μαθιό να πλασάρει τον Ντιμιτρίεβιτς και τον τερματοφύλακα της Α.Ε Κω να απομακρύνει.

Η Α.Ε Κως προσπάθησε να βρει φάσεις αλλά η ΑΕΡΑ είχε ξανά ευκαιρία με τον Μαθιό στο 88' να σουτάρει και τον Ντιμιτρίεβιτς να αποκρούει στην δεξιά του γωνία σε κόρνερ με το 2-2 να παραμένει μέχρι την λήξη .

Χωρίς πρόβλημα ο Φραγκιαδάκης . Πολλά παράπονα για κάποιες υποδείξεις από τους Ντόκο και Καραμουτα είχαν οι φιλοξενούμενοι .

Ο κορυφαίος
Ο Άγγελος Φιλιππάκος είχε αρκετή καλή παρουσία με την φανέλα της ΑΕΡΑ. Πέτυχε το γκολ και δημιούργησε πολλές από τα πλάγια .

Α.Ε Κως : Ντιμιτρίεβιτς, Νυστάζος (46' Χιούσι), Κεφαλιανός Μ., Ηλιάδης, Ζαίμι, Τρικοίλης, Χατζηφούντας, Οχτάρας, Τογρού (59' Βασιλειάδης), Κεφαλιανός Γ (83' Παπανικολάου) ., Κουρζής (46' Ζιώγας)

Α.Ε.Ρ.Α.: Τζήμας, Γιαννακάκης (40' λ.τ Στεφανής), Κωνσταντινίδης, Πιτσουρδάκης, Ποζατζίδης (65' Χατζηβαλσάμης), Ροκάι, Φιλιππάκος (90' Ζαχάρη), Γαϊτάνος , Στελλάς , Μπεγλεκτσής , Μαθιός