Μουντιάλ 2018, Ρωσία – Κροατία: Τα πέναλτι «σκότωσαν» τη… ρωσική αρκούδα!

Ιούλιος 08, 2018
Η Κροατία πήρε την πρόκριση στην 4άδα - Στα πέναλτι κρίθηκε ο νικητής - Με σκορ 1-1 έληξε το 90λεπτο και με 2-2 η παράταση - Δύο πέναλτι έχασε η Ρωσία για το τελικό 3-4 - Την Αγγλία θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά οι Κροάτες

Η «οικοδέσποινα» Ρωσία κατάφερε να μείνει «ζωντανή» στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο τέλος, όμως στα πέναλτι, η Κροατία και ο Σούμπασιτς… δεν χάνουν, και έτσι με το τελικό 3-4 από τα 11 βήματα, οι Κροάτες πανηγύρισαν τη μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2018. Με σκορ 1-1 έληξε η κανονική διάρκεια.
Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, η Ρωσία προηγήθηκε με τον Τσερίσεφ, αλλά ο Κράμαριτς ισοφάρισε σε 1-1, σκορ που ήταν και το τελικό στα πρώτα 90 λεπτά. Στην παράταση η Κροατία προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Βίντα, όμως ήταν η σειρά της «ρωσικής αρκούδας» να ισοφαρίσει, στο δεύτερο ημίχρονο με τον Φερνάντες, για το τελικό 2-2 στο ματς.
Η πρόκριση κρίθηκε έτσι στα πέναλτι, όπου οι Κροάτες αποδείχθηκαν και πάλι πιο αποτελεσματικοί, με τον Σούμπασιτς να πιάνει ένα πέναλτι και τον Φερνάντες να αστοχεί, για να γίνει από ήρωας… μοιραίος για τους Ρώσους. Το τελικό 3-4 στη διαδικασία «έγραψε» όπως και κόντρα στους Δανούς, ο Ράκιτιτς, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του, που θα βρει πλέον απέναντί της στα ημιτελικά την Αγγλία.
Το παιχνίδι
Η Ρωσία μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο δεύτερο λεπτό, ο Τσερίσεφ προσπάθησε να «απειλήσει» την Κροατία, όμως το σουτ του μέσα από την αντίπαλη περιοχή, πέρασε άουτ.
Μετά το 10λεπτο όμως, η Κροατία πήρε τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησε την καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ρέμπιτς αρχικά να σουτάρει και να κερίζει κόρνερ και στην συνέχεια, από την εκτέλεσή του να πιάνει μια κεφαλιά, στέλνοντας όμως τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια στο 17′.
Με το ρυθμό να έχει «πέσει» στη συνέχεια, φθάσαμε μέχρι το 31ο πρώτο λεπτό, όταν από μία ωραία επιθετική ανάπτυξη της Ρωσίας, ο Τσερίσεφ πέτυχε το… γκολ του τουρνουά. Με ένα απίστευτο σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο επιθετικός της «αρκούδας» έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Σούμπασιτς για το 1-0.
Η Κροατία κατάφερε όμως να βρει την «απάντηση» πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, αφού σε μία γρήγορη αντεπίθεση, ο Μάντζουκιτς έκανε ιδανική σέντρα από τα αριστερά και ο Κράμαριτς βρέθηκε στην «καρδιά» της άμυνας για να τελειώσει υπέροχα τη φάση με το κεφάλι και να κάνει το 1-1 για την ομάδα του.
Η ισοπαλία ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο η Κροατία είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά οι τελικές προσπάθειες όπως και τα γκολ, ήταν μοιρασμένα για τις δύο ομάδες.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κροατία μπήκε πιο δυνατά στο ματς και «απείλησε» τρεις φορές με τον Ρέμπιτς (49′ και 58′) και τον Κράμαριτς (52′), πριν χάσει την ευκαιρία του αγώνα στο 60ο λεπτό ο Πέρισιτς. Σε μία φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, ο έμπειρος μεσοεπιθετικός κατέβασε υπέροχα τη μπάλα και σούταρε εξαιρετικά, όμως η μπάλα χτύπησε στην εσωτερική πλευρά του κάθετου δοκαριού και έφυγε άουτ.
Η Ρωσία στη συνέχεια ισορρόπησε και πάλι το παιχνίδι και έχασε και αυτή με τη σειρά της μία καλή ευκαιρία με τον Ερόκιν να πιάνει την κεφαλιά από σέντρα του Φερνάντες, αλλά να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ, στο 72ο λεπτό.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε και πάλι, με τις δύο ομάδες να σκέφτονται την παράταση, αλλά και την κατάστασή τους, αφού αρκετοί παίκτες φαινόταν να αντιμετωπίζουν ενοχλήσεις από την κούραση του αγώνα.
Το πιο σημαντικό πρόβλημα μάλιστα, είχε ο Σούμπασιτς, που λίγο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας βρέθηκε στο έδαφος, «σφαδάζοντας».
Ο τερματοφύλακας της Κροατίας συνέχισε τελικά τον αγώνα, έχοντας στο μυαλό του και το ενδεχόμενο των πέναλτι και έτσι το ματς έφθασε στην παράταση με το σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα, να ολοκληρώνεται στο 1-1.
Στην παράταση η Κροατία έδειξε από την αρχή ότι ήθελε να τελειώσει το ματς και προσπάθησε να παίξει για τη νίκη. Έτσι στο 101ο λεπτό, από ένα κόρνερ του Μόντριτς, ο Βίντα έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα και από τον Τσόρλουκα για να καταλήξει στα δίχτυα και να «γράψει» την ανατροπή και το 1-2 για την Κροατία.
Η Ρωσία όμως ήταν «πολύ σκληρή για να πεθάνει» έτσι εύκολα και από μία ωραία εκτέλεση φάουλ του Τζαγκόεφ στο 115ο λεπτό του αγώνα, ο Φερνάντες νίκησε τους πάντες στον αέρα και πέτυχε το πρώτο του γκολ με την εθνική ομάδα την κατάλληλη στιγμή, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2 για την ομάδα του.
Με τον Ζόμπνιν να χάνει μια καλή ευκαιρία στο τέλος της παράτασης, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, με την πρόκριση να κρίνεται στη «ρωσική ρουλέτα».
Στα πέναλτι, η Κροατία αποδείχθηκε καλύτερη και πήρε τη νίκη με 4-3. Παρότι ο Ακινφέεφ νίκησε τον Κόβασιτς, ο Σούμπασιτς απέκρουσε το πέναλτι του Σμολόφ και είδε τον Φερνάντες να αστοχεί, με τον Ράκιτιτς να πετυχαίνει το «χρυσό» πέναλτι και να τη στέλνει στα ημιτελικά, όπου και θα αντιμετωπίσει πλέον την Αγγλία.