Μοιρασιά στο Ζηπάρι

Δεκέμβριος 04, 2017
Ισόπαλες αναδείχτηκαν Αναγέννηση Ασφενδιού και ΠΑΟΚ Κω για την 5η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας του Ομίλου νήσων με τους γηπεδούχους πλέον να έχουν συγκάτοικους την Α.Ε Κω και τον Καλυμνιακό στην κορυφή της βαθμολογίας.
Ο Νίκος Θεοδώρου σκόραρε για την ομάδα του Βασίλη Τσιλιώνη που είχε και δοκάρι με τον Φυτά στο 78’ ενώ για τον ΠΑΟΚ Κω ισοφάρισε στο 75’ ο Κοτσάκι.
Το πρώτο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στην Αναγέννηση που έδειξε διάθεση, κυκλοφόρησε καλά και μπόρεσε να πατήσει με αξιώσεις την εστία του Τυρά καταφέρνοντας πολύ νωρίς να πάρει προβάδισμα στο σκορ με το Νίκο Θεοδώρου στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, είχαν τις προϋποθέσεις να το κάνουν αλλά δεν το κατάφεραν με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 1-0 υπέρ τους.
Στο δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά έγινε ένα διαφορετικό παιχνίδι αφού ο ΠΑΟΚ Κω παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετικός, ανέβασε την απόδοση και μπόρεσε να πατήσει την περιοχή του Χατζηβασίλη.
Μάλιστα μια απ’ τις καλές στιγμές της ομάδας του Χρήστου Αρβανιτογιάννη έγινε και γκολ όταν στο 75’ ο Τζουλιάνο Κοτσάκι έφερε το ματς στα ίσια.
Η Αναγέννηση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, είχε δοκάρι σε σουτ του Φυτά τρία λεπτά αργότερα αλλά τελικά το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.