Μοιρασιά στο Παραδείσι για Κλεάνθη και ΔΙΑ

Απρίλιος 14, 2019

Σε ένα θεαματικό παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, Κλεάνθης Παραδεισίου και ΔΙ.ΑΣ, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ (2-2) στο γήπεδο Παραδεισίου για την 26η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της ‘Α κατηγορίας. Τελευταίο παιχνίδι για τον αρχηγό των «γηπεδούχων» Νίκο Κρομμύδα, ο οποίος στο 60’ αποχώρησε από την αναμέτρηση ως αλλαγή και βραβεύτηκε από τον πρόεδρο του συλλόγου για την προσφορά του στον Κλεάνθη, αλλά και στο Δωδεκανησιακό ποδόσφαιρο.

Το μάτς:

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο από τα πρώτα λεπτά, με τον Κλεάνθη να βρίσκει από νωρίς τις πρώτες του ευκαιρίες. Η ομάδα του Παναγιώτη Καρίκη, κατάφερε να πάρει νωρίς το προβάδισμα, όταν στο 13’ ο Μπαούρης έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Καβουκλής με ένα πανέμορφο σε εκτέλεση σουτ στην κίνηση πέτυχε το (1-0) για τον Κλεάνθη. Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κάνουν δύο τα τέρματα τους, όμως ο Μπερετούλης από θέση τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσαραπατσάνη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η φιλοξενούμενη ομάδα ανέβασε αισθητά την απόδοση της και μπόρεσε να δημιουργήσει τις δικές της ευκαιρίες. Στο 18’ μετά από σέντρα του Ιωαννίδη, ο Φονσέκα πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σαμολαδά, ενώ στο 34’ ήρθε η ισοφάριση, όταν ο πολύ καλός Μπεκιρλάρι βρήκε μέσα στην περιοχή τον Φονσέκα και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ στην κίνηση πέτυχε το (1-1) για τον ΔΙ.Α. Η ομάδα του Κλεάνθη προσπάθησε να πάρει και πάλι το ηνία στο σκορ και τα κατάφερε στο 45’ με δράστη τον Μανώλη Ευγενικό, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική ατομική ενέργεια και με έναν «κεραυνό» από πολύ μακρινή απόσταση, έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Τσαραπατσάνη (2-1).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΔΙ.ΑΣ έφτασε μία ανάσα από το (2-2), όμως ο Καρλός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σαμολαδά. Στο 56’ ο Κλεάνθης έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει το (3-1), όταν ο Μπαούρης έκανε την σέντρα από την αριστερή πλευρά, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Καβουκλής από πλεονεκτική θέση αστόχησε. Στο 60' οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρησης, όταν ο Χατζησουλεϊμάν εκτέλεσε κόρνερ, ο Πής έκανε το σουτ εντός της περιοχής και ο Σαμολαδάς απομάκρυνε εντυπωσιακά, όμως στη συνέχεια της φάσης ο Μαριάς με κοντινό πλασέ, έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας (2-2). Ένα λεπτό αργότερα ο Παναγιώτης Καρίκης απέσυρε από τον αγωνιστικό χώρο τον Νίκο Κρομμύδα, ο οποίος δέχθηκε το «ζεστό» χειροκρότημα απ’ όλο το γήπεδο, ενώ βραβεύτηκε και από τον πρόεδρο της ομάδας, Μανώλη Παπακωνσταντίνου. Στα τελευταία λεπτά ο ΔΙ.ΑΣ πίεσε για το τρίτο γκολ, το οποίο δεν ήρθε, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μοιραστούν από έναν βαθμό.

ΜVP

O Γιάννης Μπερετούλης ήταν ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της αναμέτρησης. Ο μέσος του Κλεάνθη πραγματοποίησε μία ακόμα καλή εμφάνιση, έτρεξε αρκετά χιλιόμετρα και οργάνωσε με απόλυτη επιτυχία το παιχνίδι της ομάδας του.

Στο ύψος του

O Άρης Μπεκιρλάρι ξεχώρισε από πλευράς ΔΙ.Α. Ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων ήταν αρκετά δραστήριος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ μοίρασε και την ασίστ στο γκολ του Φονσέκα.