Μοιρασιά στο Νέο στάδιο Ανταγόρα

Οκτώβριος 14, 2018
Ισόπαλες αναδείχτηκαν Α.Ε Κως και Κλεάνθης Παραδεισίου στο ματς που έγινε στο Νέο στάδιο Ανταγόρας για την 4η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας. Οι «βυσσινί» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Μανώλη Ευγενικού, κατάφεραν να φέρουν το ματς τούμπα με τέρματα απ’ τους Οχτάρα και Τογρού ωστόσο και πάλι ο Ευγενικός ήταν αυτός που σκόραρε για τον Κλεάνθη Παραδεισίου στο 85’ διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-2 με την Α..Ε Κω να παίρνει έτσι τον πρώτο της πόντο στο φετινό πρωτάθλημα.
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν μόλις στο 12ο λεπτό να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Μανώλη Ευγενικό. Η ΑΕ Κως μετά το πρώτο 20λεπτο κατάφερε να ανεβάσει ρυθμό, να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να απειλήσει την εστία του Σαμολάδα αλλά το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου 45λέπτου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λεωνίδα Κούτσικα και του Γιώργου Σταμάτη κατάφερε στο 50’ να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με τον Σπύρο Οχτάρα ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σταμάτης Τογρού με δυνατό σουτ έκανε το 2-1 για τους «βυσσινί».
Όσο περνούσε η ώρα ο Κλεάνθης προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοση του και να απειλήσει την εστία του Ντιμιτρίεβιτς με την Α.Ε Κω να προσπαθεί να κλείσει τους διαδρόμους και το υπέρ της σκορ.
Η ομάδα του Ανδρεά Σταύρου πάντως κατάφερε να φτάσει στο γκολ όταν στο 85’ ο Ευγενικός και πάλι σκόραρε για την ομάδα του Κλεάνθη κάνοντας το 2-2, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος παρόλο που και ο Κλεάνθης είχε φάση ξανά με τον Ευγενικό (δοκάρι) αλλά και η Α.Ε Κως μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-2 με τον Οχτάρα.
Ο κορυφαίος
Ο Μανώλης Ευγενικός είναι καλός σκόρερ και το δείχνει με το ξεκίνημα του πρωταθλήματος στο Παραδείσι. Σήμερα κατάφερε δύο φορές να σκοράρει για την ομάδα του Κλεάνθη.
Στο ύψος του
Όσο περνούν τα παιχνίδια ο Τογρού θα δώσει πολλά στην Α.Ε Κω, κάτι το οποίο έκανε και σήμερα αφού απ’ τα δικά του πόδια ξεκίνησε το 1-1 ενώ με εξαιρετικό σκορ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.
Χωρίς πρόβλημα οι Παρχαρίδης, Δημαράκης και Αλέκος
Α.Ε Κως: Ντιμιτρίεβιτς, Νυστάζος, Χιούσι (50’ Φούκης), Πόποτας, Ζιώγας, Κουρζής, Ηλιάδης (38’ λ.τ Ζαίμι), Βασιλειάδης (70’ Παπανικολάου), Οχτάρας, Τογρού, Αρκούδας (86’ Κεφαλιανός Γ.)
Κλεάνθης Παραδεισίου: Σαμολαδάς, Χαριτάκης, Σαρίκος (55’ Αρίφι), Ατσίδης, Βουτσινάς, Μπερετούλης, Χατζηκυριάκος, Σιέχ, Ευγενικός, Πελέκης (78’ Χατζησάββας), Σαίτης (88’ Γιαννίκος)