Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: Χωρίς να… ιδρώσει! “Άλωσε” και το ΟΑΚΑ ο “Δικέφαλος του Βορρά”

Φεβρουάριος 13, 2020

Ο ΠΑΟΚ “πάγωσε” το ΟΑΚΑ μόλις στο 11ο λεπτό με το γκολ του Σβιντέρσκι και “καθάρισε” την υπόθεση πρόκριση κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν κατάφερε ούτε να… παλέψει στη συνέχεια για την ανατροπή και ηττήθηκε με 1-0 στο ΟΑΚΑ.

Οι “πράσινοι” είχαν ηττηθεί με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι της Τούμπας και έτσι το τέρμα του Πολωνού επιθετικού τους ανάγκασε να ψάχνουν τουλάχιστον 4 γκολ για την πρόκριση, γεγονός που αποδείχθηκε αδύνατο στην πράξη.

Το παιχνίδι ήταν μάλιστα μοιρασμένο και μετά το γκολ του “Δικεφάλου του Βορρά”, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού, “σβήνοντας” την όποια διάθεση του Τριφυλλιού για “τρέξιμο” και ευκαιρίες.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός είχε μόνο μία καλή φάση με τον Πασχαλάκη να αποκρούει στο 30′ το σουτ του Χατζηθεοδωρίδη που βρήκε και στα σώματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα ήταν εξίσου κακή, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει πιο “απειλητικός” στις αντεπιθέσεις και τους γηπεδούχους να έχουν ως μοναδική σπουδαία φάση για γκολ ένα… οφσάιντ του Περέα, ο οποίος έκανε “τσαφ” σε κενή εστία.

Το 0-1 έμεινε έτσι δίκαια μέχρι τέλους, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να πανηγυρίζουν την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας και μάλιστα με δύο νίκες κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Οι συνθέσεις στο Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Δώνης, Κουρμπέλης, Νάγκι (46’ Αγιούμπ), Ζαχίντ (70’ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης (58’ Περέα), Μακέντα.

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βεϊρίνια, Βαρέλα (86’ Μιχαηλίδης), Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Πέλκας (63’ Λάμπρου), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι (72’ Άκπομ).