Ξεκίνησε με το δεξί ο ΔΙ.ΑΣ

Σεπτέμβριος 19, 2017
Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση του ο ΔΙ.ΑΣ κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας επικρατώντας με 3-0 του Νικαγόρα στην Αντιμάχεια.
Πης (7’ πεν.), Χατζησουλεϊμάν (16’) και Μποϊλής (85’) τα γκολ των νικητών που είχαν και τρία δοκάρια με Συντιχάκη, Χατζηφούντα και Βλαντιμίροφ. Καλός για ένα 25λεπτο ο Νικαγόρας που κρατάει αυτό το χρονικό διάστημα για να δουλέψει περισσότερο και να παρουσιαστεί έτοιμος στην συνέχεια.
Μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΔΙ.ΑΣ κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν ο Χατζηφούντας «τσίμπησε» την μπάλα απ’ τον Παπαβασιλειου με τον Παρχαρίδη που ήταν κοντά στην φάση να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Δημήτρη Πη να κάνει το 1-0 στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Διακοδημητρίου.
Ο Νικαγόρας με αρκετά τρεξίματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής δυσκόλεψε τους γηπεδούχους στην κυκλοφορία και πάτησε περιοχή με Μάκη Ζερβό και Ατσαλάκη ωστόσο ο ΔΙ.ΑΣ κατάφερε στο 16’ να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν η μακρινή εκτέλεση φάουλ του Χατζησουλεϊμάν πέρασε από όλους και κατέληξε στην δεξιά γωνία του Διακοδημητρίου.
Όσο περνούσε η ώρα ο ΔΙ.ΑΣ κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να απειλήσει κυρίως απ’ τις στημένες μπάλες δημιουργώντας ακόμη μια σημαντική ευκαιρία με τον Συντιχάκη από κοντά να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.
Στο δεύτερο μέρος ο Νικαγόρας έδειξε σημάδια κούρασης (λογικό για την εποχή) και έτσι ο ΔΙ.ΑΣ ήταν αυτός που έλεγχε το ματς και προσπαθούσε κυρίως απ’ τα πλάγια να ψάξει το τρίτο γκολ.
Στο 60ο λεπτό μάλιστα μετά από σέντρα του Συνεσίου ο Χατζηφούντας πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι του Διακοδημητρίου ενώ δύο λεπτά αργότερα το διαγώνιο σουτ του Νικόλα Ζερβού πέρασε ελάχιστα έξω απ’ το δεξί δοκάρι του Μιχαλάκη.
Οι προπονητές φρέσκαραν αρκετά τις εντεκάδες τους και ο ΔΙ.ΑΣ κατάφερε με μια απ’ αυτές να πετύχει και τρίτο τέρμα. Ήταν στο 85ο λεπτό όταν ο Καράλιαμης έκανε την σέντρα απ’ τα δεξιά και ο Μάκης Μποϊλής με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού το σουτ του Βλαντιμίροφ στο 88’ χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Διακοδημητρίου.
Ο κορυφαίος
Ο Μάρτιν Βλαντιμίροφ βοήθησε αρκετά στην κυκλοφορία της ομάδας και όταν ανέβασε την απόδοση του ο ΔΙ.ΑΣ μπόρεσε να κερδίσει αρκετά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.
Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Παρχαρίδη αλλά και του Αλέκου. Παράπονα απ’ τον Γιαμούζη έχουν οι φιλοξενούμενοι για μια φάση στο δεύτερο μέρος που υπέδειξε οφσάιντ στο Νικόλα Ζερβό και ενώ ο ποδοσφαιριστής του Νικαγόρα είχε ανατραπεί απ’ τον Ιωαννίδη.
ΔΙ.ΑΣ: Μιχαλάκης, Συντιχάκης (46’ Δημόπουλος), Ιωαννίδης, Καράλιαμης, Συνεσίου (65’ Αρκούδας), Ζιώγας, Χατζηφούντας, Χατζησουλεϊμάν, Πης (72’ Μποϊλής), Βλαντιμίροφ, Δρόσος (57’ Γκεστένια).
Νικαγόρας: Διακοδημητρίου, Κορκής Χ., Σπυράτος (57’ Γιάννου), Παπαβασιλείου, Τρουμούσης (83’ Διακογιάννης Α.), Μπίλλης Ι. (40’ Μπίλλης Χ.), Στρατής, Ζερβός Μ., Ζερβός Ν., Ατσαλάκης, Πέρος Μ.Σ. (55’ Φούσκας).