Καλή παρουσία του Ανταγόρα στο Μοσχάτο

Φεβρουάριος 12, 2018
Ο Ανταγόρας Κω ηττήθηκε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 62-40 από την ισχυρή Ελευθερία στο Μοσχάτο, αφού για τρία δεκάλεπτα ήταν αρκετά ανταγωνιστικός και κοίταξε στα μάτια τις αντιπάλους του.
Ένα καλό δεκάλεπτο όμως για τις γηπεδούχες στάθηκε αρκετό για να κερδίσουν με +22 και να παραμείνουν σε τροχιά ανόδου. Η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη ανταπεξήλθε αρκετά καλά στο Μοσχάτο και προσπάθησε αρκετά ώστε να μην ξεφύγει στο σκορ η Ελευθερία. Αν και η ομάδα του Παπαναστασίου είχε σταθερά το προβάδισμα χάρη στην πολύ καλή παρουσία των Σπαθάρη, Χελιώτη και Μίχου, εντούτοις ο Ανταγόρας αντέδρασε στο γ’ δεκάλεπτο και παίζοντας καλή άμυνα (επιμέρους σκορ 6-12), μείωσε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (39-31 στο 30’). Στο φινάλε όμως η Ελευθερία Μοσχάτου πάτησε γκάζι, ξέφυγε στο σκορ και έφτασε στην επικράτηση με σβηστές μηχανές.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-11, 33-19(ημ.), 39-31, 62-40
Διαιτητές: Χαϊνά- Τσακιράκη
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Παπαναστασίου): Κακλέα 5(1), Τσουγκράκη, Χελιώτη 15, Μίχου 17, Ζαχαράκη 8, Σπαθάρη 19(2), Καλάγια, Ορφανού, Καρανάσου 2, Κρίτσαλου.
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Κουζούκα, Γαλαχουσίδη, Φραζή 2, Σαράγια 2, Πατμίου 4(1), Βελούδου 8, Σβύνου 4, Στάκκου, Δρεττάκη 8, Κασάπογλου 12(1), Χατζηνικολάου.