Ηττήθηκε και έμπλεξε σε περιπέτειες ο Α.Ο Πυλίου

Φεβρουάριος 17, 2022

Σ’ ένα ματς που έπρεπε οπωσδήποτε να κερδίσει ο Α.Ο Πυλίου δεν τα κατάφερε, γνώρισε την ήττα με 0-1 απ’ τον Αίαντα Σαλαμίνας και έμπλεξε σε περιπέτειες σε ότι αφορά την υπόθεση παραμονή αφού έμεινε στους 15 βαθμούς με την ομάδα του Χατζηαλεξίου να παίρνει τους 13 και να βρίσκει “ζωή” για την συνέχεια. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Λέκκας στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης. Πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του παλαίμαχου τερματοφύλακα του Αίαντα, Βασίλη Ασημίνα που έφυγε πριν λίγες ημέρες απ' την ζωή με τον Α.Ο Πυλίου να δίνει μάλιστα και μια κορνίζα με την φωτογραφία του εκλιπόντος στην ομάδα της Σαλαμίνας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και απείλησαν με μακρινά σουτ από Φονσέκα και Χατζηφούντα με τον Αίαντα να προσπαθεί μετά το 15’ να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο παίζοντας κυρίως απ’ τα πλάγια με τον Λέκκα. Στο 21’ ο Γεωργιάδης έκανε το μακρινό σουτ με τον Λέκκα να μαζεύει με τον Α.Ο Πυλίου να έχει την καλύτερη του στιγμή στο πρώτο μέρος στο 24’ όταν σε κόντρα επίθεση , ο Εμπουμπά πάτησε περιοχή έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω απ’ την εστία του Καρνέση.

Στο 30’ ο Φονσέκα έκανε την σέντρα με τον Εμπουμπά με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα άουτ με τον Αίαντα να απαντά στις καλές στιγμές στο 39’ με τον Ζότο να σουτάρει από μακριά και τον Μιαούδη με δεύτερη προσπάθεια να μπλοκάρει. Στο 40’ ο Χατζηφούντας δοκίμασε τα πόδια του από μακριά με την μπάλα να περνά άουτ και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 45’ με το φάουλ του Μακρή να περνά έξω απ’ το δεξί δοκάρι του Μιαούδη.

Mε το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με τον Γεωργιάδη να δοκιμάζει τα πόδια του από μακριά και τον Καρνέση να αποκρούει στην δεξιά του γωνία σε κόρνερ. Στο 56’ ο Α.Ο Πυλίου διαμαρτυρήθηκε έντονα για χέρι σε σουτ του Φονσέκα εντός περιοχής ενώ στο 59’ ο Χατζησουλεϊμάν εκτέλεσε το φάουλ με τον Χατζηφούντα να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο 66ο λεπτό ο Χατζηφούντας έκανε το σουτ μέσα απ’ την περιοχή με τον Μεντή με προβολή να στέλνει την μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια του Καρνέση και στο 74’ ο Αίας Σαλαμίνας κατάφερε να σκοράρει. Ο Σαρηγιάννης κέρδισε την μπάλα, ο Λέκκας βρέθηκε σε θέση βολής και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Μιαούδη για το 0-1.

Στα λεπτά που απέμειναν οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση και στο 75’ απείλησαν με τον Μπριλάκη, με τον Καρνέση να μπλοκάρει ενώ η τελευταία φάση του αγώνα ήρθε στο 93’ όταν ο Μαργαρίτης έκανε την σέντρα και ο προωθημένος Μπριλάκης πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Ο κορυφαίος
Γεμάτο παιχνίδι απ' τον Λέκκα που δημιούργησε αρκετά προβλήματα και στις δύο πλευρές και στο 74' ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ της νίκης για τον Αίαντα.

Δεν απέφυγε τα λάθη ο Βλάχος, χωρίς προβλήματα οι Καστρινάκης και Πύκνης.

Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Μιαούδης, Συντιχάκης (70’ Πλατέλλας), Γεωργιάδης Γ.Ι., Μπριλάκης, Δεληζάνος, Χατζησουλεϊμάν, Γεωργιάδης Γ.Σ., Φονσέκα (70’ Μαργαρίτης) , Χατζηφούντας, Εμπουμπά, Μεντής (83’ Βακράκος)

Αίας Σαλαμίνας (Μαργαρίτης Χατζηαλεξίου): Καρνέσης, Τζαφέρι, Λιάτος (70’ Σαρηγιάννης), Κουτσοποδιώτης, Μεγαλοοικονόμου, Μπανούσης, Λέκκας (92’ Παυλίδης), Αγγελόπουλος (79’ Λεσάι), Μακρής, Ζότο (70’ Φερεντίνος), Κάραβος