Ήττα στις Καλυθιές για τον ΔΙΑ

Νοέμβριος 19, 2018

Με τον Στέργο Χατζηκοσμάς να σκοράρει δις στην επανάληψη, ο Απόλλωνας Καλυθιών επικράτησε με 3 - 1 του ΔΙΑ εντός έδρας στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής για την Α' κατηγορία Δωδεκανήσου.Ο Βλαντιμίροφ με αυτογκόλ το άλλο τέρμα των γηπεδούχων, προηγήθηκαν με τον Φονσέκα νωρίς στο παιχνίδι οι Κώοι.

Το ματς
Mε τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους αφού στην πρώτη καλή τους στιγμή κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα.Ήταν μόλις στο 5' όταν έπειτα από σέντρα του Δρόσου από τα δεξιά, ο Φονσέκα πρόλαβε την έξοδο του Ροδίτη και έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 - 1 . Δύο λεπτά αργότερα, ο Τσαραπατσάνης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια το πλασέ του Μαθιού έπειτα από κάθετη του Χατζηκοσμά και στο 16' το σούτ του Φονσέκα δεν ανησύχησε τον πορτιέρο των γηπεδούχων. Στο 19' ο τερματοφύλακας του ΔΙΑ πραγματοποίησε σπουδαία εκτίναξη και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαλκιαδάκη και στην αμέσως επόμενη φάση, έπειτα από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Τσαραπατσάνης έκανε κακή έξοδο και η μπάλα αφού προσέκρουσε στο πόδι του Βλαντιμίροφ, κατέληξε στα δίχτυα για το 1 - 1 .Μετά την ισοφάριση, ο Απόλλωνας έγινε ο απόλυτος κυρίαρχος του ματς, δημιουργώντας καλές ευκαιρίες για να κάνει την ανατροπή. Στο 23', ο Μαθιός βρέθηκε μόνος απέναντι στον γκολκίπερ του ΔΙΑ αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε δύσκολα με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ από τον Τσαραπατσάνη και στο 34' το σούτ του Μποϊλή από το ύψος του πέναλτυ κατέληξε έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ροδίτη. Πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση των σαρανταπέντε, ο τερματοφύλακας των Κώων είπε "όχι" σε τετ-α-τετ με τον Μπαϊρακτάρη και στη συνέχεια της φάσης οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Βλαντιμίροφ σε προσπάθεια του Πέπα, με τον διαιτητή Αντωνά να δείχνει "παίζεται" και το 1 - 1 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Πιο ιδανικό ξεκίνημα στην επανάληψη, δε θα μπορούσαν να είχαν φανταστεί στον Απόλλωνα αφού σχεδόν δέκα λεπτά μετά την έναρξη αυτής, κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή. Ο Μπαϊρακτάρης πάσαρε διαγώνια στον Χατζηκοσμά εντός περιοχής και αυτός από θέση βολής, δεν αστόχησε και με άψογο πλασέ έκανε το 2 - 1 για την ομάδα του. Στο 67', μετά από κόρνερ του Χαλκιαδάκη και γύρισμα του Μπαϊρακτάρη, ο Πέπα έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσαραπατσάνη ενώ στο 78' οι Κώοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση όταν η κεφαλιά του Δρόσου από καλή θέση δε βρήκε το στόχο έπειτα από σέντρα του Πανόπουλου.Ο Απόλλωνας είχε ξεκάθαρο πλάνο στο παιχνίδι και παρότι ο ΔΙΑΣ ανέκτησε την κατοχή μετά το 65', στο 81ο λεπτό έπειτα από κάθετη του Μαθιού, ο Χατζηκοσμάς βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και με ωραίο πλασέ έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στην ομάδα του. Έξι λεπτά αργότερα, ο Φωτεινής τράβηξε φανερά εντός περιοχής τον Βλαντιμίροφ με τον διαιτητή Αντωνά να υποδεικνύει την άσπρη βούλα και τον Θωνιάτη να ηττάται από τον Ροδίτη στην εκτέλεση, με τον νεαρό πορτιέρο του Απόλλωνα να κρατάει το προβάδισμα της ομάδας του.Στο 88' ο Πανόπουλος διαμαρτυρήθηκε έντονα για ένα οφσάιντ και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή Αντωνά, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές και στις καθυστερήσεις οι του ΔΙΑ διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Θεοδοσίου εντός περιοχής με τον άρχοντα της αναμέτρησης να "δείχνει" παίζεται.Ο Απόλλωνας κάνοντας μεστή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο μέρος, μπόρεσε να πάρει το μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής και να φτάσει τους 20 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

MVP
Ο Στέργος Χατζηκοσμάς ήταν ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της αναμέτρησης.Ο ταχύτατος επιθετικός του Απόλλωνα, δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, σκόραρε δύο φορές και ήταν αναμφισβήτητα ο πιό πολύτιμος παίκτης από όλους.