Ήττα στην Θήβα για τον Ιπποκράτη

Δεκέμβριος 05, 2016

Η πρώτη φετινή ήττα για τον Ιπποκράτη είναι γεγονός…

Οι Κώοι αν και προηγήθηκαν με +13 στο ημίχρονο (31-44), ηττήθηκαν με 81-76 από τον Κάδμο Θήβας, ο οποίος παρέμεινε «ζωντανός» στη διεκδίκηση της ανόδου. Η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη έκανε ένα κάκιστο β’ ημίχρονο (επιμέρους σκορ 50-32), είχε πολλά αμυντικά προβλήματα και έτσι γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Κι όμως τίποτα απ’ όλα αυτά δεν προμηνυόταν να γίνει στο α’ ημίχρονο. Το α’ δεκάλεπτο ήταν άκρως ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 19-16. Οι Κώοι όμως ανέβασαν στροφές, πίεσαν στην άμυνα και έχοντας πολλές λύσεις στο σκοράρισμα, επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι πέτυχαν 28 πόντους, δέχθηκαν 12 και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας «χτίσει» διαφορά 13 πόντων (31-44).

Το γεγονός αυτό μάλλον «χαλάρωσε» τον Ιπποκράτη ο οποίος μπήκε μεταμορφωμένος προς το χειρότερο στο παρκέ. Ο Κάδμος είχε καλό ρυθμό και κατάφερε σταδιακά να μειώσει και να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι (50-53). Με το… momentum να έχει αλλάξει… «στρατόπεδο», η ομάδα της Θήβας ήταν αρκετά εύστοχη και κατάφερε να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Με το γνώριμο στυλ παιχνιδιού του ο Κάδμος ξέφυγε με +5 (75-70), πετυχαίνοντας «μεγάλα» τρίποντα και τελικά κέρδισε με 81-76 τον Ιπποκράτη, ο οποίος έδειξε επηρεασμένος από την αγωνιστική αποχή. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κάδμος, που υποχρέωσε τον Ιπποκράτη στην πρώτη του ήττα, την περασμένη αγωνιστική γνώρισε τη συντριβή από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων με 90-58! Το σημερινό παιχνίδι εξελίχθηκε σε μία άτυπη κόντρα του Γκρινιάρη (35π) με τον Ασημακόπουλο (36π), με τον πρώτο να χαμογελάει στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-16, 31-44(ημ.), 50-53, 81-76

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος- Μαυρέλης

ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ (Αναστασίου): Σκεμπές, Πανταζής 4, Γκρινιάρης 35(2), Παπαδάκης 3(1), Χαράτσης 15(1), Τσαπρούνης 1, Τσιριμώκος 7(2), Μπένος 16.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Κουκουράβας 3(1), Τρύπας 3(1), Χρήστου 2, Παπαδημητρίου 3(1), Ασημακόπουλος 36(3), Γκοράτσας 3(1), Χαρίσης 16, Χρύσης 10.