Ήττα κόντρα στον Εθνικό για τον Α.Ο Πυλίου

Φεβρουάριος 07, 2022

Σ'' ένα ματς με εξαιρετικό ρυθμό και αρκετές φάσεις μπροστά απ' τις δύο εστίες ο Α.Ο Πυλίου γνώρισε την ήττα απ' τον Εθνικό με 4-2 και επικεντρώνεται πια στο ματς - τελικό απέναντι στον Καραβά την Τετάρτη στο Νέο στάδιο Ανταγόρας. Νικολόπουλος, Σάμιος (2) και Μπέλερης πέτυχαν τα γκολ για τους νικητές ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε με φάουλ ο Γεωργιάδης (όπως και στον πρώτο γύρο) και με πέναλτι ο Φονσέκα.

Στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ όταν από κόρνερ του Σουμπίνιο ο προωθημένος Νικολόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Μάλιστα μέσα σε ένα τρίλεπτο ο Εθνικός πέτυχε και δεύτερο γκολ όταν ο Μπριλάκης προσπάθησε να απομακρύνει ο Σάμιος κέρδισε την κόντρα και βρέθηκε απέναντι απ' τον Τοπουζλή κάνοντας εύκολα το 2-0 που έμεινε μέχρι και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου παρά τις αρκετές ευκαιρίες που είχαν οι δύο ομάδες μπροστά απ' τις δύο εστίες.

Στο 57ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του ματς με τον Γεωργιάδη με εκτέλεση φάουλ να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Μουζάκη για το 2-1. Στο 62' όμως οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι την απάντηση όταν απ' την σέντρα του Κώστα απ' τα αριστερά ο Μπέλερης με κεφαλιά έκανε το 3-1 για την ομάδα του. Ο Α.Ο Πυλίου κατάφερε να μπει ξανά στο ματς στο 80' όταν από κάθετη πάσα του Μαργαρίτη ο Μεντής κέρδισε το πέναλτι με τον Φονσέκα να ευστοχεί για το 3-2 με τον Εθνικό όμως να έχει και πάλι απάντηση αφού τρία λεπτά αργότερα από κάθετη πάσα του Ντάφλα ο Σάμιος πλάσαρε στην δεξιά γωνία του Τοπουζλή για το 4-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ξηρογιάννης με βοηθούς τους Καούρα και Βασιλείου.

Εθνικός (Δημητρίου): Μουζάκης, Νταούλιας, Ζωγραφάκης, Νικολόπουλος (72' λ.τ Παπαγγελής), Παντελίδης, Ντάφλας, Φερναντίνιο (88' Δώδας), Μπέλερης, Σάμιος (88' Απόστολου), Σουμπίνιο (60' Κώστας), Ηλιούπουλος (60' Ζαχαράκης)

Α.Ο Πυλίου (Χρυσόπουλος): Τοπουζλής, Χατζηβασίλης, Συντιχάκης (63' Εμπουμπά), Μπριλάκης, Δεληζάνος, Χατζησουλεϊμάν (70' Πλατέλλας), Μαργαρίτης, Γεωργιάδης (90' Πάχος), Δρόσος, Φονσέκα, Μεντής (90' Λαδικός).