Ήττα για τον Ιπποκράτη απ' την Αγία Παρασκευή

Δεκέμβριος 13, 2021

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η ομάδα της Αγίας Παρασκευής επικράτησε με 43-75 του Ιπποκράτη για την 9η αγωνιστική της Α2 γυναικών με τις φιλοξενούμενες μάλιστα να αφήνουν το πόδι απ’ το γκάζι στην τελευταία περίοδο.

Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Γρηγόρη Τασιόπουλου έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και μεγάλωσε τη διαφορά, που πήρε στο ξεκίνημα (1-4). Μετά το 3-5, το σκορ έγινε 3-11 (6’), με την διαφορά ποιότητας να φαίνεται γρήγορα (5-16 στο 7’). Η Αγία Παρασκευή «έκλεβε» μπάλες, σκόραρε με ευκολία (5-19 στο 8’) και το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με το ευρύ 9-28 έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τις Στούπα και Ακρίβου.

Στη συνέχεια η Αγία Παρασκευή ξέφυγε ακόμη περισσότερο (10-34 στο 12’), με 11-39 (14’) και η διαφορά στο β’ δεκάλεπτο έφτασε ακόμη και τους 30 πόντους (13-43 στο 18’), με τον Ιπποκράτη να δυσκολεύεται να σκοράρει, να αλλάξει πάσες και να παίξει άμυνα. Το ημίχρονο τελείωσε με 19-45 και το υπόλοιπο του αγώνα ήταν… συνοπτική διαδικασία. Η Αγία Παρασκευή μπήκε δυναμικά και στην 3η περίοδο έχοντας μάλιστα και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έξω απ’ το 6.75 και με την Ακρίβου να κάνει ότι θέλει στις δύο ρακέτες και ανέβασε την διαφορά στο 31-65. Στην 4η περίοδο οι φιλοξενούμενες κατέβασαν τον ρυθμό τους, ο Τασιόπουλος τράβηξε τα βαριά χαρτιά στον πάγκο και το ματς έληξε με 43-75.

Πρώτη σκόρερ του ματς η Ακρίβου με 18 πόντους ενώ 17 είχε η Στούπα και 10 η Τσιαδή για την Αγία Παρασκευή ενώ για τον Ιπποκράτη πρώτη σκόρερ ήταν η Χρυσάκη με 16 ενώ 12 πόντους πέτυχε η Καλυμιοναρή.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 9-28, 19-45(ημ.), 31-65, 43-75

Διαιτητές: Φάκαρος- Ασλανίδης

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 7(1), Σταυριανάκη 2, Κοντού, Πατμίου 3(1), Μιλίκοβιτς, Κιαπόκα, Καλυμιοναρή 12, Σβύνου, Χρυσάκη 16, Γιαλλούση, Ψαρού, Κουντουριώτη 3(1).

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Τασιόπουλος): Πενέλη 3, Στούπα 17(3), Χατήρα 6, Τσιαδή 10(1), Ακρίβου 18, Ευαγγελάτου 2, Σακουλάκη 3(1), Καράμπελα 7, Γρίσπου 9(2).