H κλήρωση του κυπέλλου παλαιμάχων

Μάρτιος 01, 2022

Πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στο Αθλητικό Πολύκεντρο η κλήρωση του κυπέλλου παλαιμάχων με την παρουσία εκπροσώπων απ’ τα σωματεία, του Παναγιώτη Βασιλείου που εκπροσώπησε τους διαιτητές και του στελέχους του ΔΟΠΑΒΣ, Ευθύμιου Χατζηστέργου.

Συζητήθηκαν αρκετά θέματα μέσα σε καλό κλίμα συνεργασίας και τα σημαντικότερα που αποφασίστηκαν είναι τα εξής:

Τα παιχνίδια θα γίνουν με την παρουσία δύο διαιτητών τα έξοδα των οποίων θα καλύπτει το κάθε σωματείο όπως και αυτά του γιατρού. Στα ημιτελικά που τα παιχνίδια είναι νοκ άουτ τα έξοδα θα καλυφθούν και απ’ τις δύο ομάδες.
Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν απ’ τις 8-11 Μαρτίου και οι δεύτεροι από 14-18 Μαρτίου. 21 ή 22 θα γίνουν οι δύο ημιτελικοί και στις 25 Μαρτίου ο μικρός και ο μεγάλος τελικός
Δικαίωμα συμμετοχής στην 11άδα έχουν δύο εν ενεργεία άνω των 35 ετών. Στην αποστολή μπορούν να είναι περισσότεροι αλλά στην 11άδα θα επιτρέπεται να βρίσκονται μέχρι δύο
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν δύο ποδοσφαιριστές άνω των 30 ετών που είναι ανενεργοί τα τελευταία 4 χρόνια.
Τα παιχνίδια θα έχουν διάρκεια 70 λεπτών (35 λεπτά το ημίχρονο). Σε περίπτωση παράτασης (στα διπλά παιχνίδια δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ) οι ομάδες θα οδηγούνται απευθείας στα πέναλτι.
Σε όλους τους συμμετέχοντες θα δοθούν αναμνηστικά και στους δύο πρώτους κύπελλο και μετάλλια τα έξοδα των οποίων καλύπτει ο ΔΟΠΑΒΣ.
Πριν την έναρξη του ματς το γηπεδούχο σωματείο θα ελέγχει τα απαραίτητα έγγραφα σε ότι αφορά το υγειονομικό πρωτόκολλο. Όσοι αγωνιστούν θα είναι είτε εμβολιασμένοι είτε με rapid test του τελευταίου 48ώρου.
Ο τελικός θα μεταδοθεί σε Live Streaming απ’ το Giafkasports.gr
H ΚΛΗΡΩΣΗ

Α) ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΣΦΕΝΔΙΟΥ - Α.Ο ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ

Β) Α.Ο ΠΥΛΙΟΥ - ΔΟΞΑ ΚΑΡΔΑΜΑΙΝΑΣ

Γ) ΝΙΚΑΓΟΡΑΣ- ΑΝΤΙΜΑΧΟΣ

Δ) Α.Ε ΚΩΣ - ΠΑΟΚ ΚΩ

Στα ημιτελικά θα αναμετρηθούν οι νικητές των ζευγαριών Α - Δ και Β - Γ. Οι ημιτελικοί είναι μονοί αγώνες και θα γίνουν στο Παλιό γήπεδο Ανταγόρας.