Γ.Σ. Δωδεκάνησος: Έχασε την κούπα, κέρδισε το χειροκρότημα

Δεκέμβριος 13, 2017
Έξι μήνες μετά την ανάδειξή του σε πρωταθλητή Ελλάδας για το 2017 στην Κω, ο Άτλας κατέκτησε και το Κύπελλο μπάσκετ με αμαξίδιο, κερδίζοντας στον τελικό του Μετς τη Δωδεκάνησο με 56-50. Το παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα ήταν πραγματικό ντέρμπι, αλλά στο τέλος οι πρωταθλητές στέφθηκαν και Κυπελλούχοι.
Στην πρώτη περίοδο, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Άτλαντα να έχει ένα μικρό προβάδισμα (11-14). Οι κυπελλούχοι σ’ όλο το δεύτερο δεκάλεπτο κράτησαν σταθερά τα ηνία στο σκορ (28-33) και στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασαν την απόδοσή τους, με κορυφαίο τον Μπόμπαν Στάνκοβιτς (34-43). Στην τελευταία περίοδο, η Δωδεκάνησος προσπάθησε να πλησιάσει, αλλά έκανε απανωτά λάθη σε άμυνα και επίθεση και τελικά γνώρισε την ήττα.
Δεκάλεπτα: 11-14, 28-33(ημιχρ.), 36-43, 50-56
Δωδεκάνησος (Χατζηδημητρίου – Μποσγανάς): Λουκάς, Χαρτερός, Μιχαήλου 13, Χαμαντί 14 (1), Χατζηκαντής 2, Μαρτσάκης 8, Χατζηδημητρίου 4, Παπαναστασίου, Παππάς 9.
Άτλας (Ζώτος): Στάνκοβιτς 15, Ντομγκιόνι 2, Κωνσταντινόπουλος Αν. 5, Κότσαρης 11, Χαλδαίος 4, Βάσσης, Ζαφειρόπουλος, Χριστοδούλου 16, Σπάθης, Κωνσταντινόπουλος Β. 2, Λιανός 2, Βασίλεβ.
Πρώτος σκόρερ του φάιναλ φορ αναδείχθηκε ο Γιώργος Μακρής του ΠΑΣΚΑ, παρότι η ομάδα του τερμάτισε στην 4η θέση, ενώ MVP ψηφίστηκε ο Στάνκοβιτς.
Τα μετάλλια στους Κυπελλούχους απένειμε ο βουλευτής Δωδεκανήσου ΣΥΡΙΖΑ, Δημήτρης Γάκης, ενώ το τρόπαιο παρέδωσε στον αρχηγό του Άτλαντα ο πρόεδρος της ΟΣΕΚΑ, Χρήστος Καλούδης.
Στη Δωδεκάνησο, που κατέκτησε τη δεύτερη θέση, τα μετάλλια απένειμε ο παίκτης του Πανιωνίου, Νίκος Μαραγκίδης ενώ το αναμνηστικό κύπελλο έδωσε ο περιφερειακός σύμβουλος Ανατολικής Αττικής, Σπύρος Πάντζας.