Φινάλε με ψηλά το κεφάλι (βίντεο)

Απρίλιος 02, 2018
Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι για την φετινή χρονιά ο Ανταγόρας έκανε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στην Αγία Παρασκευή και στις λεπτομέρειες ηττήθηκε με 53-57 στο Κλειστό γυμναστήριο Κω.
Απ’ τα περίεργα της αναμέτρησης η διακοπή 3.8 πριν το τέλος αφού οι διαιτητές αποφάσισαν την διακοπή για να εκκενωθεί το γήπεδο επειδή ο κόσμος διαμαρτυρόταν έντονα για τις αποφάσεις τους. Τελικά μετά από 15λεπτη διακοπή το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά και η Αγία Παρασκευή επικράτησε με 53-57.
Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς με τρία συνεχόμενα τρίποντα αλλά ο Ανταγόρας βρήκε λύσεις και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 19-11 για να πάει τελικά το παιχνίδι στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου στο 19-15.
Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενες πατούσαν καλύτερα παίρνοντας πόντους απ’ την Πεσκάτζου αλλά και απ’ την περιφέρεια της και αφού οι «πράσινες» είχαν κολλήσει επιθετικά πήραν προβάδισμα δέκα πόντων στο ημίχρονο (25-35).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ανταγόρας προσπάθησε να παίξει καλύτερες άμυνες, πήραν βοήθειες και απ’ την Κουζούκα που ήταν πολύ θετική στο παιχνίδι της σε άμυνα και επίθεση όμως η Αγία Παρασκευή κρατούσε το υπέρ της προβάδισμα (33-42).
Το καλό το κρατούσε για το τέλος ο Ανταγόρας που με ένα τρομερό ξέσπασμα και με δύο τρίποντα απ’ την Πατμίου, ένα απ’ την Κασάπογλου και την βοήθεια των υπολοίπων προηγήθηκε με 50-48, 4 λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.
Η Αγία Παρασκευή βρήκε και πάλι λύσεις απ’ την Πετυχάκη και πήρε προβάδισμα με 50-52 , 2:30 πριν το τέλος αλλά η Κουζούκα έφερε το παιχνίδι στα ίσια για «πράσινες», 1:40 πριν το τέλος. Στην επίθεση η Πετυχάκη έκανε το 52-54 για την Αγία Παρασκευή ο Ανταγόρας αστόχησε στην επίθεση και στην συνέχεια μετά το άστοχο σουτ της Πολιτοπούλου οι «πράσινες» έκαναν λάθος με την Βελούδου.
Η Πεσκάτζου 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 52-56 για την ομάδα της Αγίας Παρασκευής. Στην συνέχεια οι διαιτητές χρέωσαν λάθος στην Κασάπογλου (θεώρησαν ότι πάτησε την πλάγια γραμμή χωρίς να υπάρχει φάουλ) κάτι που εξόργισε τον κόσμο με τον διαιτητή της αναμέτρησης να ζητά απ’ τον Μιχάλη Καπλανίδη να τους ηρεμήσει για να συνεχιστεί το ματς.
Στην συνέχεια μετά από πέντε λεπτά διακοπής η Κασάπογλου που πήγε στην γραμμή πέτυχε την μία απ’ τις δύο βολές όμως ο Ανταγόρας έκλεψε την μπάλα οι διαιτητές χρέωσαν με βήματα την Κασάπογλου κάτι που εξόργισε τις «πράσινες» με την Γαλαχουσίδη να δέχεται τεχνική ποινή απ’ την διαιτητή της αναμέτρησης.
Ο κόσμος άρχισε και πάλι να φωνάζει (30 άτομα ήταν όλα και όλα στο γήπεδο) και το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 15λεπτά με τους διαιτητές να πηγαίνουν στα αποδυτήρια. Μετά τις απαραίτητες διαβουλεύσεις συνεχίστηκε κανονικά με την Πετυχάκη απ’ την γραμμή να διαμορφώνει το τελικό 53-57.
Διαιτητές: Τσακιράκη – Ασλανίδης
Τα δεκάλεπτα: 19-15, 25-35 (ημιχ.), 33-42, 53-57
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Κουζούκα 6, Γαλαχουσίδη, Φραζή, Σαράγια, Πατμίου 11(2), Βελούδου 7, Σβύνου 2, Στάκκου, Δρεττάκη 8, Κασάπογλου 19(1), Χατζηνικολάου.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αναγνωστόπουλος): Πεσκάτζιου 14, Γκανιά 2, Γρίσπου 3(1), Βαμβακά 1, Κλείτσα 9(3), Πολιτοπούλου 9(1), Πετυχάκη 13, Αμίτση, Κουκή 6.