Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου: Στους τελικούς Παπαχρήστου, Τεντόγλου, Σκαρβέλης και Μπανιώτης

Μάρτιος 01, 2019

Ξεκίνημα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης με τέσσερις ελληνικές προκρίσεις.
Ξεκίνημα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης με τρεις ελληνικές προκρίσεις.

Η Βούλα Παπαχρήστου προκρίθηκε στον τελικό του τριπλούν, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης.

Στην 4η συμμετοχή της στη διοργάνωση και στον πρώτο εφετινό αγώνα της, η Ελληνίδα αθλήτρια έκανε 14.28μ στην πρώτη προσπάθεια και χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα πήρε την πρόκριση για τον τελικό, όπου θέλει να επαναλάβει την επιτυχία του 2017 στο Βελιγράδι (χάλκινο μετάλλιο).

Ο Μίλτος Τεντόγλου προκρίθηκε στον τελικό του μήκους, στην πρώτη συμμετοχή του στη διοργάνωση. Ο 20χρονος άλτης είχε άλμα με την δεύτερη προσπάθεια στα 8.01μ (η πρώτη ήταν άκυρη) κι έπιασε το όριο (7.95μ) για τον τελικό της Κυριακής, όπου βέβαια προβάλει από τα φαβορί για το βάθρο. Ο Τεντόγλου μαζί με τον Ουκρανό Σέρχι Νικιφόροφ (8.03μ) ήταν και οι μοναδικοί αθλητές που ξεπέρασαν τα 8.00μ.

Ο Νικόλας Σκαρβέλης προκρίθηκε στον τελικό της σφαιροβολίας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης. Ο Έλληνας αθλητής στην πρώτη συμμετοχή του στη διοργάνωση, είχε καλύτερη βολή στα 20.34μ στον προκριματικό και κατετάγη 7ος, κάτι που σημαίνει ότι θα δώσει απόψε (22.35) «το παρών» στον τελικό. Ο Σκαρβέλης σημείωσε την καλύτερη εφετινή του επίδοση, αφού είχε 20.11μ, ενώ το ατομικό του ρεκόρ είναι 20.36.

Ο Κώστας Μπανιώτης προκρίθηκε στον τελικό του ύψους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης. Ο Έλληνας αθλητής στην 5η συμμετοχή του στη διοργάνωση, πέρασε στον τελικό του Σαββάτου (2/3, 20.00) με άλμα στα 2.25μ, καταλαμβάνοντας την 8η θέση μεταξύ των συνολικά 18 αθλητών που μετείχαν και στα δύο προκριματικά γκρουπ.

Ο μοναδικός αθλητής που υπερέβη τα 2.28μ, τα οποία ήταν και το όριο πρόκρισης, ήταν ο Γερμανός Ματέους Πρζιμπίλκο, ενώ οι υπόλοιποι επτά πέρασαν με 2.25μ.