Εύκολο «τρίποντο» για τον ΔΙΑ

Μάιος 14, 2018
Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο ΔΙ.ΑΣ επικράτησε με 4-1 του Διαγόρα Βατίου για την 30η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας και θέλει νίκη στην εξ αναβολής αναμέτρηση με τον Ποσειδώνα Καρπάθου για να τερματίσει στην 2η θέση της βαθμολογίας.
Πης (2), Βλαντιμίροφ και Δρόσος οι σκόρερ για τους γηπεδούχους ενώ για το Βάτι μείωσε ο Χότζα.
Εικόνα
Ο ΔΙ.ΑΣ είχε απ’ την αρχή του παιχνιδιού την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε για το Βάτι όταν στο 14΄ο Βασιλειάδης έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω απ’ το δεξί δοκάρι του Τσαραπατσάνη.
Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα όταν ο Μποϊλής έκανε την σέντρα απ’ τα δεξιά και ο Πης με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μουχαμετάνι κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Μάλιστα στο 20’ ο ΔΙ.ΑΣ πέτυχε και δεύτερο τέρμα όταν μετά από συνεργασία ανάμεσα σε Δρόσο και Βλαντιμίροφ ο δεύτερος με διαγώνιο πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα του Διαγόρα Βατίου κάνοντας το 2-0.
Το Βάτι σε μια απ’ τις λίγες φάσεις του στο πρώτο μέρος μείωσε στο σκορ όταν στο 31’ ο Κατσαρής έκανε το δυνατό σουτ ο Τσαραπατσάνης απομάκρυνε και ο Χότζα από κοντά έκανε το 2-1.
Οι γηπεδούχοι πάντως στο τελευταίο τέταρτο δημιούργησαν ευκαιρίες με Συνεσίου, Μαργαρίτη και Δρόσο (δοκάρι) ωστόσο δεν μπόρεσαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα πριν το ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος ο ΔΙ.ΑΣ μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το ματς και ουσιαστικά το κατάφερε πολύ γρήγορα αφού στο 58’ ο Πης ήταν αυτός που έκανε το 3-1 και ένα λεπτό αργότερα ο Δρόσος επωφελήθηκε απ’ τις κόντρες και διαμόρφωσε το 4-1.
Στα λεπτά που απέμειναν ο ΔΙ.ΑΣ είχε αρκετές καλές στιγμές για να πετύχει και άλλο γκολ, έχοντας μάλιστα και δοκάρι σε όμορφο πλασέ του Πη ενώ το Βάτι απείλησε κυρίως με εκτελέσεις φάουλ απ’ τον Κατσαρή και έτσι το 4-1 έμεινε μέχρι το τέλος του ματς.
Ο κορυφαίος
Ο Δημήτρης Πης σκόραρε δύο φορές, είχε ένα δοκάρι, καλές τοποθετήσεις στην κορυφή της επίθεσης και ήταν ο κορυφαίος του ΔΙΑ.