Εύκολη νίκη για την Κατταβιά απέναντι στο Νικαγόρα

Μάιος 07, 2018
Μία ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ΑΕ Κατταβιάς, η οποία επικράτησε με το ευρύ (8-3) του Νικαγόρα Κεφάλου για την 29η αγωνιστική της Α' κατηγορίας. Με εννέα παίκτες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο οι φιλοξενούμενοι.
Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και σε διάστημα 20' λεπτών κατάφεραν να πετύχουν τρια τέρματα και να καθαρίσουν από νωρίς την υπόθεση τρεις βαθμοί. Το σκορ άνοιξε για τους "κιτρινόμαυρους" του Μανώλη Φρατζή, στο 13' ο Νασόπουλος, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την σέντρα ακριβείας του Ντούπη και με κεφαλιά πέτυχε το (1-0). Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 16' ο Ντούπης με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 20' ο Μαντινάος με ψύχραιμο πλασέ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο (3-0). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο 40' ο Ποζατζίδης με μακρινό σουτ πέτυχε το (4-0). Να σημειωθεί πως λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Μανώλης Φρατζής απέσυρε από το παιχνίδι τον Νεκτάριο Μήτρου και η ΑΕ Κατταβιάς συνέχισε με 10 ποδοσφαιριστές την αναμέτρηση.
Στην επανάληψη το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε και στο 47' ο Ποζατζίδης με δυνατό σουτ "έγραψε" το (5-0), ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος πάικτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο (6-0). Στο 55' ο Κιλασίν Κ, πέτυχε το (7-0), ενώ στο 60' ο Παπαβεργής με πλασέ μέσα από την περιοχή πρόσθεσε ένα ακόμα τέρμα για την ομάδα του (8-0). Το μόνο που κατάφερε ο Νικαγόρας, ήταν να μειώσει στο τελικό (8-3), με δράστες τους Κορδιστό, Σεβαστάκη και Κορκή. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με εννέα παίκτες, καθώς λίγο πριν από την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, ο Μανώλης Φρατζής απέσυρε και τον Κούτσι.
Ο κορυφαίος
Ο Στέλιος Ποζατζίδης ήταν ο πολυτιμότερος πάικτης της αναμέτρης. Ο νεαρός μέσος έδειξε για ακόμα μία φορά την ποιότητα που διαθέτει, ενώ πέτυχε και τρια υπέροχα σε εκτέλεση τέρματα.
ΑΕ ΚΑΤΤΑΒΙΑΣ (Μανώλης Φρατζής): Σαλαμαστράκης, Αυγέρης, Μαριεττάκης (22' Παπαβεργής), Κουμπιάδης, Κιλασίν Κ, Μαντινάος, Ντούπης, Νασόπουλος, Ποζατζίδης, Μήτρου, Κούτσι.
NIKΑΓΟΡΑΣ (Γιάννης Τσολακίδης): Διακογιάννης Λ, Κουζούκας, Δρόσος, Σεβαστάκης, Μαστόρος, Κορδιστός, Χαντακάρος, Κορκής Χ, Σευοφύλαξ Μ.