Euroleague: Μεγάλο «διπλό» του Παναθηναϊκού μέσα στο Βελιγράδι

Οκτώβριος 14, 2022

Μετά από ένα ματς «θρίλερ», ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 77-75 επί του Ερυθρό Αστέρα για τη 2η αγωνιστική της Euroleague.
Ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά και με κλέψιμο και κάρφωμα του Πονίτκα στον αιφνιδιασμό πήρε το προβάδισμα νίκης στο Βελιγράδι.

Ο Πολωνός ήταν καθοριστικός στο φινάλε, ενώ κορυφαίος για την ομάδα του Ράντονιτς ήταν ο Γκριγκόνις με 17 πόντους και 4/5 τρίποντα. Εξαιρετικός, αλλά και μοιραίος ο Μπέντιλ για τον Ερυθρό Αστέρα, αφού είχε 18 πόντους στο ματς, χάνοντας όμως μία κρίσιμη βολή για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά.

Η εντός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης, στην πρεμιέρα της EuroLeague, πλήγωσε τον Παναθηναϊκό και τον κόσμο του, όμως η συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη για τους πράσινους που ταξίδεψαν στο Βελιγράδι και νίκησαν τον Ερυθρό Αστέρα (77-75) για το 1-1 στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης.

Σπουδαία εμφάνιση από τον πολύ οικονομικό Μάριους Γκριγκόνις, καθοριστικός και στις δύο πλευρές του παρκέ ο Ματέους Πονίτκα, τεράστια βοήθεια έδωσε ο Αρτούρας Γκουντάιτις το βράδυ που ο Παναθηναϊκός έμεινε στα έξι τρίποντα, είχε αρνητική σχέση ασίστ/λαθών, αλλά έδειξε χαρακτήρα και άφησε ελπίδες για καλύτερη συνέχεια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ρόσι, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77