Εθνική… αγγαρεία! Ήττα από Σαουδική Αραβία με δοκάρια

Μάιος 16, 2018
Το... πειραματικό σχήμα με το οποίο παρέταξε ο Μίκαελ Σκίμπε την Ελλάδα δεν έπιασε!
Η Γαλανόλευκη ηττήθηκε με 2-0 από τη Σαουδική Αραβία σε φιλικό που δόθηκε στη Σεβίλλη, έχοντας κακή εικόνα. Δυο δοκάρια από την εθνική, που αγωνίστηκε σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος με δέκα παίκτες.
Η… πειραματική Εθνική του Μίχαελ Σκίμπε δεν τα κατάφερε απέναντι στη σαφέστατα πιο έτοιμη μουντιαλική Σαουδική Αραβία, που ετοιμάζεται για το μεγάλο ραντεβού της Ρωσίας.
Οι διεθνείς δεν άρπαξαν την ευκαιρία που τους πρόσφερε ο Γερμανός εκλέκτορας, κάτι πολύ δύσκολο πάντως αφού οι περισσότεροι βρέθηκαν μαζί για πρώτη φορά και ηττήθηκαν 0-2 (19΄ Αλ Νταουσάρι, 80΄ Κάνου), στο φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο Ολυμπιακό στάδιο της Σεβίλλης.
Το παιχνίδι…
Πέρα από την εικόνα τους στα πρώτα λεπτά του ματς, οι διεθνείς έδειξαν πως βρίσκονται σε ψυχολογία… διακοπών κόντρα στην Σαουδική Αραβία, που ετοιμάζεται για το Μουντιάλ της Ρωσίας.
Από το 10λεπτο και μετά οι τυπικά γηπεδούχοι (το ματς έγινε στο Estadio La Cartuja της Σεβίλλης) ανέβασαν.. στροφές, χωρίς όμως να γίνουν επικίνδυνοι. Η πρώτη σημαντική φάση του ματς έγινε στο 19′, όταν και άνοιξε το σκορ. Η άμυνα της εθνικής αδράνησε χαρακτηριστικά, τρεις παίκτες της Σαουδικής Αραβίας βρέθηκαν κόντρα σε δύο Έλληνες αμυντικούς στην περιοχή του Μπάρκα και ο Αλ Νταουσάρι -με μία έξυπνη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά- έκανε το 1-0.
Η πρώτη μεγάλη φάση για τη Γαλανόλευκη χάθηκε στο 33′. Η τρομερή εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα από τα 34 μέτρα έστειλε τη μπάλα στην αριστερή δοκό του Σαουδάραβα κίπερ! Πέρα από αυτή την ευκαιρία, η ομάδα του Σκίμπε δεν παρουσίασε κάτι αξιόλογο. Μάλιστα, στο 43′ ο Γιαννούλης ανέτρεψε αντίπαλο -τη στιγμή που προσπαθούσε να μπει στη μεγάλη περιοχή του Μπάρκα- με τον διαιτητή να τον αποβάλει με κόκκινη κάρτα. Η απόφαση ήταν λανθασμένη, παρόλα αυτά ο Έλληνας αμυντικός έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Εθνικής Ελλάδας, που αποβάλλεται στο ντεμπούτο του!
Ο Σκίμπε προσπάθησε να “σφίξει” μεσοαμυντικά την Εθνική με την έναρξη του δευτέρου μέρους -μετά και την αποβολή του Γιαννούλη- με τον Λαμπρόπουλο να περνά στο ματς αντί του Λημνιού και να κάνει ντεμπούτο με την Γαλανόλευκη. Οι Σαουδάραβες όμως πλησίασαν με μεγαλύτερη ευκολία στα καρέ του Γιαννιώτη, που αντικατέστησε τον Μπάρκα.
Στο 54′ το φαλτσαριστό σουτ του Αλ Σέχρι έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο αριστερά από το δοκάρι του Γιαννιώτη, ενώ στο επόμενο λεπτό η κοντινή κεφαλιά του Αλ Σαλάουι δεν βρήκε εστία.
Η είσοδος των Κουλούρη και Μάνταλου στο παιχνίδι αντί των Μανιά και Πέλκα έκανε πιο κινητική της Εθνική, που στο 79′ είχε νέο δοκάρι. Ο Κουλούρης -μετά από πάσα του Ανδρούτσου- ελίχθηκε μέσα στην περιοχή των Σαουδάραβων και από θέση αριστερά, ωστόσο το σουτ που δοκίμασε σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Αλ Μοσαϊλέμ.
Στο επόμενο λεπτό κρίθηκε ο νικητής, αφού η Σαουδική Αραβία έφτασε στο 2-0. Ο Κανού υποδέχθηκε με όμορφο τρόπο μια μπαλιά και με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Γιαννιώτη.
Ελλάδα (Σκίμπε): Μπάρκας (46΄ Γιαννιώτης), Μπακάκης, Ρισβάνης, Νικολάου, Γιαννούλης, Τζιόλης (71΄ Ανδρούτσος), Ταχτσίδης, Λημνιός (46΄ Λαμπρόπουλος), Πέλκας (60΄ Μάνταλος), Μπακασέτας (90΄+2 Γαλανόπουλος), Μανιάς (60΄ Κουλούρης).
Σαουδική Αραβία (Πίτσι): Αλ Μοσαϊλέμ, Αλ Μπρέικ, Ομ. Χαουσλάουι (62΄ Αλ Μπουλαϊχί), Χαουσλάουι, Σαχράνι, Αλ Φαράζ, Οταΐφ (82΄ Καϊμπρί), Αλ Τζασίμ (62΄ Κανού), Αλ Σέχρι, Αλ Νταουσάρι, Αλ Σαλάουι (72΄ Αλ Μουαλάτ).