Εντυπωσιακός ο ΠΑΟΚ Κω

Ιανουάριος 12, 2020

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το 2020 ο ΠΑΟΚ Κω που πέτυχε την 2η νίκη του στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας του Ομίλου νήσων επικρατώντας με 4-1 του Νικαγόρα, σκορ που διαμορφώθηκε απ’ το πρώτο ημίχρονο. Κοτοπούλης (2) και Βασιλειάδης (2) οι σκόρερ για την ομάδα του Βασίλη Τσιλιώνη ενώ για το Νικαγόρα που προηγήθηκε στην αναμέτρηση σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Μάκης Ζερβός.

Το παιχνίδι φάνηκε απ’ την αρχή ότι θα είναι ανοιχτό σε ευκαιρίες και γκολ αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Πέτσας σκόραρε με τον Ξουρή να ακυρώνει το γκολ του ως οφσάιντ ενώ στο 6’ το δυνατό σουτ του Κοτοπούλη πέρασε άουτ. Ο ΠΑΟΚ Κω είχε την κατοχή και έβγαζε φάσεις φτάνοντας μάλιστα κοντά στο γκολ στο 11’ με τον Βασιλειάδη να περνά και τον Σάκκο αλλά να πλασάρει άουτ.

Κόντρα στην ροή της αναμέτρησης ο Νικαγόρας ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα όταν στο 13΄ο Μάκης Ζερβός με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Τυρά κάνοντας το 0-1. Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα ο επιθετικός των Κεφαλιανών είχε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά ο Τυράς απόκρουσε το τετ α τετ κρατώντας το αποτέλεσμα.

Στο 18’ η ομάδα του ΠΑΟΚ Κω κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Βασιλειάδη και συνέχισε να πιέζει για την ανατροπή. Στο 24’ το πλασέ του Βασιλειάδη πέρασε άουτ και στο 27’ ήρθε το 2-1 όταν ο Σάκκος δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα και ο Κοτοπούλης από κοντά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ Κω ήταν εξαιρετικός και κατάφερε να πετύχει άλλα δύο γκολ. Στο 41’ ο Κοτοπούλης έκανε το 3-1 και στο 44’ ο Βασιλειάδης με ωραία ατομική ενέργεια ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ κάνοντας το 4-1 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τον ΠΑΟΚ Κω να είναι αρκετά φλύαρος και το Νικαγόρα να έχει στιγμές για να μειώσει αλλά να μην καταφέρνει. Στο 70’ ο Μάκης Ζερβός μετά από κάθετη πάσα του Κρεμύδα βγήκε απέναντι απ’ τον Τυρά αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστά έξω απ’ τα αριστερό δοκάρι ενώ στο 78’ από παράλληλη μπαλιά του Μάκη Ζερβού ο Νικόλας Ζερβός δεν μπόρεσε από κοντά να χριστεί σκόρερ και έτσι το 4-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ο κορυφαίος
Αρκετοί ποδοσφαιριστές ήταν σε καλή μέρα απ’ τον ΠΑΟΚ Κω. Αυτός που είχε μεγαλύτερη διάρκεια και σκόραρε και δύο τέρματα ήταν ο Πασχάλης Βασιλειάδης.

Καλή η διαιτησία απ’ τους Δημαράκη, Ξουρή και Ντόκο.

ΠΑΟΚ Κω (Τσιλιώνης): Τυράς, Καλαμπόκης Δ. (82’ Χατζηβασιλείου), Ταγκίρης (57’ Κοτσάκι), Χατζηνικολάου, Διαμαντής, Καλαμπόκης Ε. (75’ Τσιτσιλής), Βασιλειάδης, Λαζαρίδης, Πέτσας, Καΐσερλης, Κοτοπούλης (64’ Στάμος)

Νικαγόρας (Κρεμύδας): Σάκκος (36’ Διακοδημητρίου), Διακογιάννης Α. (36’ Ζερβός Ν.), Κοκκαλάκης Γ., Ζερβός Γ., Κοκκαλάκης Μ., Κατσαρός (36’ Μπίλλης Μ.), Κρεμύδας, Γιάννου, Τρουμούσης (42’ λ.τ. Φούσκας), Ζερβός Μ., Στρατής.