Έμειναν στην ισοπαλία Απόλλων και ΔΙ.ΑΣ

Μάιος 07, 2018
Με τον νεαρό Άγγελο Ροδίτη να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή εμφάνιση, ο Απόλλωνας Καλυθιών κράτησε τον ΔΙ.Α στο ισόπαλο 1-1, παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες για 70 λεπτά αγώνα.
Προηγήθηκαν με τον Μαθιό οι γηπεδούχοι, αλλά ο Χατζηφούντας έφερε το ματς στα ίσα. Με 10 από το 27 η ομάδα του Χρυσόστομου Χάσταλη λόγω της αποβολής του Κατσαμάκη.
Το ματς
Ισορροπημένο το ματς στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες στο πρώτο 20λεπτό να προσπαθούν να βρουν τον απαιτούμενο ρυθμό. Στο 18΄ ο Μπάρδης βρήκε εξαιρετικά τον Μαθιό και ο τελευταίος με πλασέ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, που μπήκαν πιο παθιασμένα στο ματς. Στο 27΄ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, καθώς ο Κατσαμάκης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μπεκιρλάρι, αφήνοντας τον Απόλλωνα με 10 παίκτες. Η ομάδα του Γιάννη Μανούσογλου ανέλαβε τα ηνία στην συνέχεια, έχοντας σωρεία χαμένων ευκαιριών με κορυφαία αυτή του 38΄ με τον Χατζηφούντα να σημαδεύει το δοκάρι του Ροδίτη, που κρατούσε όρθιο τον Απόλλωνα για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε πιο παθιασμένα και παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, είχε τις ευκαιρίες να κάνει δύο τα τέρματα του.. Η απάντηση του ΔΙ.Α ήρθε στο 68΄ όταν ο Χατζηφούντας βρήκε την μπάλα όσο έπρεπε μετά από σέντρα του Δρόσου ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο τελευταίο 20λεπτό ο ΔΙ.ΑΣ πίεσε ασφυκτικά, αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Άγγελο Ροδίτη ο οποίος κατέβασε τα ρολά και κράτησε το ματς στο τελικό 1-1.