Εκτός Champions League ο Ολυμπιακός, στα πέναλτι ο αποκλεισμός από Λουντογκόρετς

Αύγουστος 11, 2021

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Εμβιλά, όμως ένα αυτογκόλ του Σεμέδο με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και το πέναλτι - γκολ του Σωτηρίου έφεραν την ανατροπή.

Ο Ελ Αραμπί ισοφάρισε με πέναλτι, ο Μπα δέχθηκε κόκκινη λίγο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας και χωρίς να αλλάξει κάτι στην παράταση, οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Στην πρώτη φορά που αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός στα πέναλτι στην ιστορία του στην Ευρώπη, δε «χαμογέλασε» καθώς ηττήθηκε με 4-1.

Συγκεκριμένα, ο Βαλμπουενά (άουτ) και ο Χασάν (απόκρουση) δεν έκαναν ότι και ο Λαλά, οι Βούλγαροι έκαναν το 4/4 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσουν την Μάλμε.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη, θα αγωνιστεί απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβας για τα Play Offs του Europa League, ενώ έχει εξασφαλίσει την παρουσία του στους ομίλους του Conference League.