Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη του Α.Ο Πυλίου απέναντι στην Ρόδο

Σεπτέμβριος 16, 2021

Παρουσιάζοντας ένα εξαιρετικό πρόσωπο απέναντι στην Ρόδο ο Α.Ο Πυλίου πήρε την φιλική νίκη απέναντι στην ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου με 1-2 στο Δημοτικό στάδιο Ρόδου και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο για το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Η Ρόδος ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα με το γκολ του Μαρσελίνιο μόλις στο 3ο λεπτό αλλά ο Α.Ο Πυλίου ισοφάρισε άμεσα με τον Χατζηβασίλη. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή αλλά τους έλειψε η φαντασία στο παιχνίδι τους και ο Α.Ο Πυλίου που έκλεισε καλά τους χώρους και απείλησε με το στημένα πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 60' με το αυτογκόλ του Σάντο με το 1-2 να παραμένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μαρσελίνιο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Ρόδου με απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνοντας την μπάλα στην δεξία γωνία του Μιαούδη. Στο 8ο λεπτό οι “βυσσινί” έφεραν το ματς στο ίσια όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χατζηδημητρίου η μπάλα βρήκε στα σώματα πήρε ύψος, και από κοντά ο Χατζηβασίλης ισοφάρισε για την ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου.

Στο 14ο λεπτό ο Μαρκόφσκι μπήκε απ’ τα αριστερά και προσπάθησε να απειλήσει όμως τα σουτ που δοκίμασε κόντραραν στους αμυντικούς του Α.Ο Πυλίου. Η Ρόδος είχε την κατοχή, προσπάθησε με καλή κυκλοφορία να απειλήσει την εστία του Μιαούδη, με τον Α.Ο Πυλίου να κλείνει σωστά τους χώρους και να προσπαθεί στην κόντρα επίθεση φανεί απειλητικός.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 38’ όταν ο Χατζηδημητρίου εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα απ’ τις κόντρες έφτασε στον Δρόσο ο οποίος μέσα απ’ την περιοχή δοκίμασε το δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ. Μάλιστα στο 42΄ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά όταν ο Μαργαρίτης εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα έφτασε στον Χατζηβασίλη το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ.

Στο 43’ απάντησε στις ευκαιρίες η Ρόδος όταν το δυνατό σουτ του Μαρκόφσκι πέρασε έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Μιαούδη με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το ισόπαλο 1-1.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Α.Ο Πυλίου στην κόντρα επίθεση είχε ευκαιρία με τον Ηλιόπουλο στο 51΄ να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Γκουγκουντρή να απομακρύνει στην αριστερή του γωνία. Στο 60ο λεπτό μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από μια στημένη μπάλα να πάρουν προβάδισμα σκορ. Ο Μαργαρίτης εκτέλεσε το φάουλ και ο Σάντο άθελα του με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-2. Στο 65’ ήταν η σειρά της Ρόδου να απειλήσει με τον Παπάζογλου να δοκιμάζει τα πόδια του και την μπάλα να περνά λίγο έξω απ’ το δεξί δοκάρι του Μιαούδη.

Τα "ελάφια" μετά το γκολ προσπάθησαν και πάλι να ανεβάσουν την απόδοση τους και απείλησαν στο 80' με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα να περνά λίγο έξω απ' την αριστερή γωνία του Τοπουζλή. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα αφού ο Α.Ο Πυλίου αντέδρασε σωστά στην πίεση της Ρόδου και κράτησε το υπέρ του 1-2 μέχρι το τέλος.

Οι κορυφαίοι
Οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων στάθηκαν καλά, κυρίως στο ανασταλτικό κομμάτι ενώ ο Ηλιόπουλος δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα της Ρόδου αγωνιζόμενος ως εξτρέμ. Με διαφορά ο καλύτερος ποδοσφαιριστής της Ρόδου ο Γιώργος Δελαπόρτας απ' τα πόδια του οποίου ξεκινούσαν τα πάντα για τα "ελάφια".

Ρόδος (Σωτήρης Αντωνίου): Γκουγκουντρής, Καψάλης, Χιούσι, Μίγγος, Φερέιρα, Δελαπόρτας, Μάρκοβιτς, Ν’ Ντιαγέ, Παπάζογλου, Μαρσελίνιο

Αγωνίστηκαν και οι : Αδαμάκης, Μπότος, Σουλάι, Σάντο, Νικολόπουλος, Ρέτσος, Βουργουτζής.

Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Μιαούδης, Δεληζάνος, Πλατέλλας, Χατζηβασίλης, Μπριλάκης, Γεωργιάδης, Μαργαρίτης, Χατζηδημητρίου, Δρόσος, Χατζηφούντας, Ηλιόπουλος.

Αγωνίστηκαν και οι: Τοπουζλής, Γεωργιάδης Γ.Ι., Παπαγεωργίου, Συντιχάκης, Βακράκος