Εφηβικό: Νίκη πρωτιάς για τον Ιπποκράτη στην Κάλυμνο

Φεβρουάριος 24, 2019

Απόλυτος θρίαμβος και πρωτιά για τους έφηβους του Ιπποκράτη! Οι Κώοι κέρδισαν με 77-67 στην Κάλυμνο την Ακαδημία, την υποχρέωσαν στην πρώτη της φετινή ήττα, κάλυψαν το -7 του πρώτου αγώνα (53-60) και θα τερματίσουν στην πρώτη θέση, αποφεύγοντας κατά πάσα πιθανότητα τον Κολοσσό στον ημιτελικό του φάιναλ-φορ. Με τον Πέτρο Καραθωμά να ηγείται μετά το α’ δεκάλεπτο της προσπάθειας, η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου πέτυχε την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς, οπότε και θα κόψει πρώτη το νήμα στον όμιλο νήσων.

Ο Ιπποκράτης είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, βρίσκοντας επίσης λύσεις και από τους Καλάβρια, Βουδούρη και Ζαμάγια, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με 33-38. Στο γ’ δεκάλεπτο, οι Καλύμνιοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά στο σκορ, αλλά στο φινάλε ο Καραθωμάς και η παρέα του πήραν το ροζ φύλλο αγώνα στο νησί των «σφουγγαράδων». Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία 20'' όταν η Ακαδημία, βρισκόταν στο -6 με την κατοχή δική της. Εκεί έγινε λάθος επαναφορά, ο Ζαμάγιας έκλεψε την μπάλα και έστειλε την διαφορά στο +8 (67-75) και την ομάδα του στην 1η θέση της βαθμολογίας. Στα 2'' με δύο βολές γράφτηκε το τελικό 67-77. Για την Ακαδημία δεν έφταναν οι πόντοι των Χαντζάρα, Χειλά και Μιλάτου και θα τερματίσει στη δεύτερη θέση του ομίλου…

Τα δεκάλεπτα ήταν: 11-18, 33-38(ημ.), 50-53, 67-77

Διαιτητές: Φάκαρος- Ευσταθίου

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Σισώης 3(1), Ρεΐσης 6, Τρικοίλης Σ., Χειλάς 14, Πελεκάνος, Μιλάτος 12(1), Μάγκος, Ρογαλίδης 9(1), Τρικοίλης Μ., Χαντζάρας 23(3).

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Καραθωμάς 32(2), Βάββας, Γκέζο 4, Ζέκης, Καλάβριας 14(4), Βουδούρης 11, Επιφάνης 1, Μιλίκοβιτς 3, Μπούσι, Ζαμάγιας 12(1)