Δυσκολεύει τον εαυτό του ο Α.Ο Πυλίου

Φεβρουάριος 28, 2022

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ματς ανάμεσα σε Α.Ο Πυλίου και Θύελλα Ραφήνας με τους γηπεδούχους να έχουν τις στιγμές τους στο ματς αλλά να μην μπορούν να νικήσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της Θύελλας. Οι “βυσσινί” έφτασαν τους 17 βαθμούς και ουσιαστικά έβαλαν δύσκολα στον εαυτό τους αφού ψάχνουν τρεις νίκες μέχρι το φινάλε για να μείνουν στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προσπάθησαν κυρίως απ’ τα πλάγια να απειλήσουν χωρίς όμως να φτάσουν στην μεγάλη φάση. Απ’ το 20’ και μετά η Θύελλα πήγε το παιχνίδι στα μέτρα της, σε πιο αργό ρυθμό και προσπάθησε με στημένες μπάλες να πατήσει περιοχή. Στο 22’ ο Σουλτανίδης δοκίμασε τα πόδια του με την μπάλα να περνά άουτ ενώ στο 26’ ο Χίσο έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Τοπουζλή να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά πήραν μέτρα, είχαν μια καλή στιγμή στο 40’ με τον Χατζηβασίλη να σουτάρει από πλάγια και τον Κουμή να μαζεύει ενώ στο 41’ ο Δεληζάνος έκανε την σέντρα ο Γεωργιάδης δοκίμασε τα πόδια του αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο με το 0-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με τον Μαργαρίτη να εκτελεί το κόρνερ τον Βεζιρτζόγλου να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά άουτ. Στο 49’ ο Δρόσης βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ η μπάλα απ’ τις κόντρες στρώθηκε στον Παπαδόπουλο το σουτ του οποίου πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια του Τοπουζλή.

Η μεγαλύτερη φάση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 59’ όταν μετά από σέντρα του Φονσέκα ο Δρόσος πήρε την κεφαλιά ο Κουμής απομάκρυνε εντυπωσιακά στην δεξιά του γωνία με τον Βεζιρτζόγλου να προσπαθεί να μπει στην φάση και τον Κουμή να λέει και πάλι όχι.

Ο Α.Ο Πυλίου είχε την κατοχή, προσπαθούσε να φτάσει στο γκολ με την Θύελλα να ψάχνει στην κόντρα επίθεση και να έχει δύο καλές στιγμές με τον Χίσο στο 75’ και στο 91’. Στις καθυστερήσεις οι “βυσσινί” έφτασαν μια ανάσα απ’ το γκολ όταν από γέμισμα του Μεντή η μπάλα έφτασε στον Βεζιρτζόγλου που από κοντά εκανε την προβολή με τον Κουμή να προλαβαίνει και να μαζεύει κρατώντας το 0-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν απέφυγε τα λάθη ο Καλογερόπουλος χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα οι Μπακογιάννης και Τραντάς.

Ο κορυφαίος
Αρκετές κερδισμένες μονομαχίες και πάλι απ’ τον Αλέξανδρο Κωνσταντινίδη που προσπάθησε αρκετά για λογαριασμό του Α.Ο Πυλίου. Από κοντά σε απόδοση και οι Μπριλάκης και Δεληζάνος.

Στο ύψος του
Ο Χίσο δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων και στο φινάλε είχε και τις στιγμές του για να φτάσει στο γκολ.

Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Τοπουζλής, Πλατέλλας (69΄ Μεντής), Δεληζάνος, Χατζηβασίλης, Μπριλάκης, Μαργαρίτης (55’ Φονσέκα), Γεωργιάδης, Κωνσταντινίδης, Εμπουμπά, Δρόσος (83΄Συντιχάκης), Βεζιρτζόγλου.

Θύελλα Ραφήνας (Νίκος Μεσολόγγης): Κουμής, Τόσκα, Μαργέτης, Φύτρος, Σαντίκου, Σουλτανίδης (93’ Μπαριτσάκης), Δρόσης (81΄Παντελίδης), Μαρτίνος, Παπαδόπουλος (93΄Ζέκιο), Δημητρίου, Χίσο.