"Διπλό" με ανατροπή ο ΔΙ.ΑΣ (βίντεο)

Φεβρουάριος 12, 2018
Ανατρέποντας το εις βάρος του 1-0 από το πρώτο ημίχρονο, ο ΔΙ.ΑΣ επικράτησε με 2-1 του Κλεόβουλου στην Λίνδο και παρέμεινε ζωντανός στην μάχη για τον τίτλο του πρωταθλητή σε παιχνίδι που παρακολουθήσατε ζωντανά από το xxsports.org και το giafkasports.gr .
Προηγήθηκαν με τον Παπαοικονόμου οι γηπεδούχοι, αλλά οι Χατζηφούντας και Μαργαρίτης «γύρισαν τούμπα» το ματς για την ομάδα του Γιάννη Μανούσογλου στο δεύτερο μέρος.
Ο ΔΙ.ΑΣ ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο ο Κλεόβουλος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Η ομάδα του Γιάννη Μανούσογλου προσπαθούσε με υπομονή να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, ωστόσο μια επίδειξη τεχνικής και ποιότητας του Δήμου Παπαοικονόμου ήταν αρκετή προκειμένου ο Κλεόβουλος να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 8ο λεπτό ο αρχηγός των γηπεδούχων έφερε την μπάλα στο αριστερό, λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή και με τρομερό σουτ νίκησε τον Τσαραπατσάνη για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν λίγο χρόνο, προκειμένου να συνέλθουν από το σοκ το γρήγορου γκολ και ουσιαστικά μετά το 15΄ άρχισαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Στο 16΄ το μακρινό σουτ του Μαριά έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χρυσανθή, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο έμπειρος πορτιέρο απέκρουσε το εξ επαφής πλασέ του Χατζηφούντα μετά την κεφαλιά πάσα του Δρόσου. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα στρώθηκε στον Πη που σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με τον Κλεόβουλο να μην μπορεί να κυκλοφορήσει καθόλου την μπάλα και να είναι μονίμως σε παθητικό ρόλο. Στο 28΄ από κόρνερ του Πανόπουλου ο Μαριάς από θέση βολής, σούταρε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 31΄ ο Χρυσανθής έδειξε και πάλι τα αντανακλαστικά του, αποκρούοντας με τα πόδια το σουτ του Μαριά. Η μοναδική αξιοσημείωτη φάση του Κλεόβουλου μετά το γκολ ήρθε στο 40΄ με τον Τσαραπατσάνη να διώχνει σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Παπαοικονόμου.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Γιάννης Μανούσογλου άλλαξε την διάταξη του με την είσοδό του Μαργαρίτη έκανε πιο επιθετική την ομάδα του. Αυτό είχε άμεσα αποτελέσματα και ο ΔΙ.ΑΣ φάνηκε να έχει ολοκληρωτική υπεροχή στο γήπεδο. Μια υπεροχή που σφραγίστηκε στο 52ο λεπτό με την εξαιρετική κίνηση και το σουτ του Μανώλη Χατζηφούντα που κατέληξε στα δίχτυα του Χρυσανθή για το 1-1. Ο ΔΙ.ΑΣ συνέχισε να πιέζει και έχασε μια ακόμα καλή στιγμή στο 55΄. Ο Χατζησουλεϊμάν εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο Χρυσανθής έδιωξε με την μπάλα να φτάνει στην επαναφορά στον Χατζηφούντα που έκανε εκ νέου σέντρα τον Θωνιάτη, η κεφαλιά του τελευταίου όμως πέρασε παράλληλα από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα ο Δρόσος έκανε νέα σέντρα στην μεγάλη περιοχή, αλλά η εξ επαφής κεφαλιά του Πη πέρασε σύριζα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 57΄ με τον Παπαοικονόμου να σεντράρει από αριστερα στην μεγάλη περιοχή και τον Ταγκάεφ να παίρνει την κεφαλιά που κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα ο ΔΙ.ΑΣ έφτασε στην ολική ανατροπή, με τον Μαργαρίτη να υποδέχεται την μπάλα στα όρια της μεγάλης περιοχής και με άπιαστο αριστερό σουτ να αφήνει άγαλμα τον Χρυσανθή για το 1-2. Ο ρυθμός στο τελευταίο μισάωρο έπεσε αισθητά με τον Κλεόβουλο να προσπαθεί ανούσια για την ισοφάριση, αλλά να απειλεί μόνο με μακρινά σουτ. Από την άλλη ο ΔΙ.ΑΣ είχε ευκαιρίες να κλειδώσει την νίκη στην κόντρα επίθεση, ωστόσο αρκέστηκε στο τελικό 1-2.
MVP
Μπορεί ο ΔΙ.ΑΣ να είχε την υπεροχή και στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Αλέξανδρος Μαργαρίτης του άλλαξε ολοκληρωτικά την εικόνα στο δεύτερο μέρος. Ο νεαρός μέσος έκανε εξαιρετική δουλειά στην μεσαία γραμμή, βοηθώντας την ομάδα του Γιάννη Μανούσογλου να κυκλοφορήσει καλύτερα την μπάλα, ενώ πέτυχε και το γκολ της νίκης.
Κλεόβουλος (Δημήτρης Δογιάμας): Χρυσανθής, Κουκουτσέλας (51΄ Ευαγγελίδης), Χαμιτάι, Κωστάκης, Κακλαμάνος Ε, Μπαϊρακτάρης, Παπαοικονόμου, Γαϊτάνος, Κακλαμάνος Α, Κολιοκώστας, Ταγκάεφ
ΔΙ.ΑΣ (Γιάννης Μανούσογλου): Τσαραπατσάνης, Μαριάς, Θωνιάτης, Χατζηφούντας (87΄ Ιωαννίδης):, Χατζησουλεϊμάν, Πης (67΄ Συνεσίου), Βλαντιμίροφ, Πανόπουλος, Δρόσος (80΄ Δουγέκος), Γκεστένια (46΄ Μαργαρίτης), Μποΐλης