Δεν τα κατάφερε στο Χαλάνδρι η Α.Ε Δικαίου

Μάρτιος 07, 2022

Από τον… παράδεισο του +18, στην «κόλαση» του -2 και της ήττας… Αυτή τη διαδρομή έκανε η Α.Ε. Δικαίου στη Νέα Πέρκιζα, χάνοντας ένα δικό της παιχνίδι από τον Α.Ο.Κ. Χαλανδρίου με 65-63.

Η ομάδα του Γιάννη Παπούλη βρέθηκε να προηγείται με +18 (11-29) στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και ο Φωτόπουλος με την παρέα του «γύρισαν» το παιχνίδι, με το Χαλάνδρι να παίρνει τη νίκη παραμονής και να έχει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού είχε κερδίσει και στην Κω. Η Α.Ε.Δ. έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» από σήμερα την υπόθεση- παραμονή και πλέον η αγωνία θα συνεχιστεί και τις επόμενες αγωνιστικές, με τους Κώους να έχουν δύσκολο πρόγραμμα μπροστά τους. Καθοριστικούς πόντους πέτυχε στο τέλος ο Δημητριάδης, ο οποίος «έριξε στο καναβάτσο» την Α.Ε. Δικαίου, σκοράροντας στις πιο σημαντικές στιγμές του αγώνα.

Ιδανικό ξεκίνημα στο α’ δεκάλεπτο έκανε η Α.Ε. Δικαίου… Με όπλο την ευστοχία της έξω από τα 6.75, η Α.Ε. Δικαίου κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 18 πόντων, αλλά ο Α.Ο.Κ. Χαλανδρίου με ηγετική μορφή τον Φωτόπουλο, απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έγινε απειλητικός. Οι Κώοι με δύο τρίποντα του Χατζηγιακουμή έκαναν το σκορ 0-6 (2’) και 3-9 (4’), με τις δύο ομάδες να σκοράρουν μόνο έξω από τα 6.75. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-13 (6’), αλλά η Α.Ε. Δικαίου με τρίποντο του Τρύπα ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό (7-18 στο 8’), ενώ με απίστευτη ευστοχία έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με +15 (11-26), έχοντας εξαιρετική παρουσία.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε το +18 (11-29 στο 11’), με τον Α.Ο. Χαλανδρίου να «ξυπνάει» με τον Φωτόπουλο και να κάνει σερί 8-0, μειώνοντας σε 18-29. Μετά από ώρα η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό (21-30) για να πάρει σειρά ο Δεμέναγας, ο οποίος με δύο «κολλητά» τρίποντα μείωσε για τους Αθηναίους σε 27-32. Μάλιστα με τρίποντο του Φωτόπουλου το σκορ έγινε 30-32 για να απαντήσει ο Χατζησταμάτης σε 30-35 και ο ίδιος με 2/2 βολές να διαμορφώσει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου στη Νέα Πέρκιζα (33-39).

Στο β’ ημίχρονο τα δεδομένα άλλαξαν, αφού οι Αθηναίοι ήταν καλύτεροι… Μετά το 34-44 (23’), ο Α.Ο.Κ. Χαλανδρίου μείωσε σε 40-46 με τρίποντο του Ράπτη και με 48-50, με νέα «βόμβα» έξω από τα 6.75 του Φωτόπουλου. Η Α.Ε.Δ. έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με 48-52, αλλά τα χειρότερα ήρθαν στη συνέχεια…

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 7-0 και προηγήθηκαν 55-52 (35’), αφήνοντας χωρίς πόντο τους Κώους για πέντε περίπου λεπτά. Ο Βάση με γκολ-φάουλ ισοφάρισε σε 55-55, με τον Δημητριάδη να κάνει το 57-55. Ο Λάμπρου ισοφάρισε σε 57-57 (37’), ενώ ο Δημητριάδης έδωσε και πάλι αέρα δύο πόντων στην ομάδα του (59-57). Ο Τριτσάρης αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια στο 38’, ενώ και πάλι ο Δημητριάδης έκανε το σκορ 61-57 (1.48’ πριν το τέλος). Ο Δρόσος με τρίποντο μείωσε σε 61-60 (39’), ενώ η αδράνεια στο ριμπάουντ έδωσε το δικαίωμα στον Λάτση να κάνει το σκορ 63-60, μετά από άστοχη προσπάθεια του Φωτόπουλου. Στα 25’’ ο Δρόσος με νέο τρίποντο ισοφάρισε για την Α.Ε. Δικαίου (63-63), ενώ στα 7’’ ο Φωτόπουλος με δίποντο διαμόρφωσε το τελικό 65-63. Στην εκπνοή ο Χατζησταμάτης αστόχησε σε τρίποντο (έπαιζε τραυματίας για αρκετά λεπτά) και ο Α.Ο.Κ. Χαλανδρίου πέτυχε τη μεγάλη νίκη παραμονής.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 11-26, 33-39(ημ.), 48-52, 65-63
Διαιτητές: Κατσαπρακάκης- Τσαΐρίδης
Α.Ο.Κ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Ζαχαρίας): Αθανασιάδης, Πασχαλίδης 5(1), Ανδρουλάκης 5(1), Φριμας, Δεμέναγας 11(3), Δημητριάδης 6, Λάτσης 9(1), Αμπελάς, Παππάς, Φωτόπουλος 29(6)
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης): Βάση 3, Δρόσος 6(2), Τρύπας 5(1), Γεωργαδάκης, Τριτσάρης 9(1), Παρβαντώνης 2, Χλαπάνης 1, Χατζηγιακουμής 10(2), Λάμπρου 2, Καραθωμάς 7(1), Χατζησταμάτης 16(2)