Δεν άντεξε στο Μοσχάτο η Α.Ε Δικαίου (Video)

Νοέμβριος 02, 2020

Την ήττα με σκορ 83-74 γνώρισε η Α.Ε. Δικαίου στο Μοσχάτο από την τοπική Ελευθερία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Αν και πάλεψε μέχρι το τέλος, η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα, δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Μοσχάτο, έχοντας αρκετά αμυντικά προβλήματα. Παρόλα αυτά, οι Κώοι κοίταξαν στα μάτια την Ελευθερία, που βρήκε τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο.

Εξαιρετική παρουσία είχε η Α.Ε. Δικαίου στο α’ δεκάλεπτο, στο Μοσχάτο. Με αιχμή του δόρατος τον Παντελή Τριτσάρη, οι Κώοι είχαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και με υψηλά ποσοστά ευστοχίας έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα με συνεχόμενους πόντους του Τριτσάρη προηγήθηκε 2-6, ενώ με τρίποντο το Τρύπα το σκορ έγινε 2-9. Οι γηπεδούχοι μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα, ισορρόπησαν το παιχνίδι και ισορρόπησαν σε 11-11 (6’) με τρίποντο του Βασιλόπουλου και σερί 7-0. Η Α.Ε.Δ. απάντησε με τον ίδιο τρόπο (11-16 στο 7’), ενώ η ψαλίδα ανέβηκε ξανά στο +7 (14-21 στο 8’). Η Ελευθερία Μοσχάτου με μίνι σερί 5-0 μείωσε στο α’ δεκάλεπτο σε 19-21.

Στο β’ δεκάλεπτο η Ελευθερία ηταν εμφανώς καλύτερη, με την άμυνα της κωακής ομάδα να μπάζει από παντού… Μετά το 19-23 (με δίποντο του Τριτσάρη), το σωματείο του Μοσχάτου ανέβασε στροφές (23-23 με τον Γιαμπάνη) και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Γρόντγουιν (28-26 στο 13’). Το σερί μεγάλωσε (13-0), η Α.Ε. Δικαίου δεν είχε… αμυντικές λύσεις και η διαφορά με τρόποντο του Τσιπίδη έφτασε σε διψήφιο αριθμό (36-26 στο 16’). Οι Κώοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά (38-29 και 43-35), με την Ελευθερία όμως να παίρνει τη μεγαλύτερη της τιμή με +11 (46-35) με τρίποντο του Κιούση, πριν απαντήσει με τρίποντο ο Τριτσάρης σε 46-38, που ήταν και το αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο γ’ δεκάλεπτο, η Α.Ε. Δικαίου ήταν εξαιρετική και δημιούργησε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους. Μάλιστα, η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα πέρασε μπροστά στο σκορ. Η Ελευθερία έκανε το 48-38, αλλά στη συνέχεια οι Κώοι πέτυχαν πολλά τρίποντα με τους Λάμπρου, Χατζηγιακουμή και Τρύπα και ροκάνισε τη διαφορά στο 54-50 (25’). Με δίποντο του Χατζηγιακουμή, οι φιλοξενούμενοι έξαναν το 54-55, ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο και με τρίποντα των Κρεμαστούλη και Δέλλιου, η ομάδα του Μοσχάτου έκανε σερί 10-2 και έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με 64-57.

Στην τελευταία περίοδο ο δύο ομάδες έπαθαν αρχικά «αφλογιστία», όμως με τρίποντο του Δέλλιου το σκορ έγινε 67-57. Ο Χατζηγιακουμής έδωσε πόντους στην Α.Ε. Δικαίου (67-60 στο 33’), αλλά ο Δέλλιος ήταν ζεστός (70-60 στο 34’). Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν διατεθειμένου να πετάξουν στα σκουπίδια αυτό που έχτισαν και με δύο βολές του Βασιλόπουλου έκαναν το σκορ 74-62 στο 36’. Η Α.Ε. Δικαίου δεν τα παράτησε όμως και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Λάμπρου μείωσε σε 74-67 (37’). Ο Τσιπίδης έκανε το 76-67 για να απαντήσει ο Χατζησταμάτης (76-69), ενώ οι Κώοι πλησίασαν με τρίποντο του Χατζηγιακουμή σε 76-72. Μόλις 1.58’ πριν το τέλος ο Τσιλιγκίρης έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Τσιπίδη, ο οποίος με 1/2 βολές, διαμόρφωσε το 77-72. Ο Μανιάτης έκανε βήματα στο 1.49’, ενώ ο Χατζηγιακουμής αστόχησε σε τρίποντο στο 1.25. Ο Τσιλιγκίρης έκανε φάουλ στον Βασιλόπουλο στην ίδια φάση και αυτός με 2/2 βολές, έκανε το 79-72, γέρνοντας την πλάστιγγα προς το μέρος των γηπεδούχων. Στο 1.10’ ο Τρύπας αστόχησε σε δίποντο, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, έδωσε στον Χατζηγιακουμή ο οποίος έκανε airball σε τρίποντο. Στη διεκδίκηση της μπάλας η κατοχή για την Α.Ε.Δ. και στο 1.04 ο Χατζησταμάτης με δίποντο έκανε το 79-74. Στα 41’’ ο Γκρόντγουιν με λέι-άπ διαμόρφωσε το 81-74 και στα 20’’ ο Χατζηγιακουμής έκανε βήματα, οπότε και τελείωσαν τα πάντα με δίποντο του Τσιπίδη σχεδόν στην εκπνοή (83-74).

Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-21, 46-38(ημ.), 64-57, 83-74
Διαιτητές: Χατζημάρκος- Ροδίτης