Athens Juniors Open: Χρυσό μετάλλιο για τους Δημήτρη Καλιόζη και Γιάννη Καρδούλια

Ιούλιος 20, 2023

Επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά του, το ζευγάρι του Ροδίτη Δημήτρη Καλιόζη με τον Κώο Γιάννη Καρδούλια, κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στο Athens Juniors Open που φιλοξενήθηκε στην πλατεία Συντάγματος.
Στη σχετική ανακοίνωση που εκδόθηκε προς ενημέρωση αναφέρονται τα εξής:
«Μετά την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό και στις 12 καλύτερες ανδρικές ομάδες του Athens Golden Cup οι Δημήτρης Καλιόζης και Γιάννης Καρδούλιας σημείωσαν και άλλη μια μεγάλη επιτυχία.
Κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Athens Juniors Open, του σημαντικού τουρνουά για αθλητές και αθλήτριες κάτω των 19 ετών που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα στις 14 και 15 Ιουλίου.
Οι νεαροί διεθνείς έφθασαν αήττητοι στον τελικό της αναπτυξιακής διοργάνωσης που πραγματοποιήθηκε στην πλατεία Συντάγματος και επικράτησαν των Αθηναίων Αντώνη Καρύκα και Ανδρέα Μωραΐτη με 2-0 σετ (21-15, 15-13).
Στα κορίτσια η Ελένη Αλεξόγλου και η Μυρτώ Πασχαλάκη πήραν το χρυσό, αφού νίκησαν στον τελικό με 2-0 (15-12, 15-11) σετ της Ελευθερίας και Νικολέτας Φανιουδάκη.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων που έδωσαν οι Καλιόζης και Καρδούλιας και η τελική κατάταξη του Athens Juniors Open
-Καλλιμάνης / Καλλιμάνης – Καλιόζης / Καρδούλιας: 0-2 (9-15, 9-15)
-Καλιόζης / Καρδούλιας – Καρύκας / Μωραΐτης: 2- 0 (15-7, 15-5)
-Ημιτελικός: Καλιόζης / Καρδούλιας – Μάντζιος / Φουμάκης: 2-0 (15-13, 15-9)
-Τελικός: Καρύκας / Μωραΐτης – Καλιόζης / Καρδούλιας: 0-2 (7-15, 13-15)
1οι Καλιόζης Δημήτρης / Καρδούλιας Γιάννης
2οι Καρύκας Αντώνης / Μωραΐτης Ανδρέας
3οι Μηλιώνης Βίκτωρας / Αγάλου Ιάσονας, Μάντζιος Νικόλαος / Φουμάκης Νικόλαος
5οι Γκιρτζής Μάρκος / Γκιρτζής Φίλιππος, Πέτσης Ιωάννης / Σωτηρόπουλος Κωνσταντίνος
7οι Καλλιμάνης Άγγελος / Καλλιμάνης Φίλιππος
Επόμενος μεγάλος στόχος των δύο αθλητών είναι το χρυσό μετάλλιο στο τελικό τουρνουά του πρωταθλήματος Κ22 (Vangelis Koutouleas K22 Finals) που θα διεξαχθεί το ερχόμενο σαββατοκύριακο στην Καλαμάτα.
Οι νεαροί Δωδεκανήσιοι αθλητές θέλουν να υπερασπίσουν το τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας στην κατηγορία (Κ22) που είχαν κατακτήσει πριν έναν χρόνο στην Γλυφάδα».