Αποκλείστηκαν στα πέναλτι οι νέοι της ΕΠΣ Δωδεκανήσου

Απρίλιος 04, 2019

Αν και πάλεψε μέχρι το τέλος, η μικτή ομάδα Νέων της Ε.Π.Σ.Δ. ηττήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι με 5-2 από την αντίστοιχη ομάδα του Ηρακλείου και αποκλείστηκε από τους «4» του πανελληνίου πρωταθλήματος προεπιλογής των εθνικών ομάδων. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη με σκορ 1-1, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να οδηγηθούν αυτόματα στα πέναλτι.

Οι Νέοι της ΕΠΣ Ηρακλείου ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και απείλησαν την εστία του Ηλίου με τον Ανδρουλάκη, όμως ο τερματοφύλακας της Μικτής μας είχε την απάντηση. Όμως στο 34ο λεπτό δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο πλασέ του Ζηδιανάκη από πλεονεκτική θέση έπειτα από ωραία ενέργεια του Λιανέρη, με την ΕΠΣ Ηρακλείου να κάνει το 1-0, που ήταν και το σκορ που πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Τριχιά ανέβασαν την απόδοση τους, ισορροπώντας την κατάσταση.

Οι Νέοι της Δωδεκανήσου πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης και τελικά το πέτυχαν στον 55ο λεπτό με ωραία εκτέλεση του Ρουτζιέρη (1-1). Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, οπότε οι διαφορές… λύθηκαν στα πέναλτι. Στην διαδικασία των πέναλτι οι ποδοσφαιριστές της ΕΠΣ Ηρακλείου ήταν ποιο ψύχραιμοι, σκοράροντας σε όλες τις εκτελέσεις τους, σε αντίθεση με τους Νέου της Δωδεκανήσου, που δεν κατάφεραν να πετύχουν γκολ στα δύο πρώτα πέναλτι του εκτέλεσαν, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 5-2 υπέρ της ΕΠΣ Ηρακλείου που πήρε την πρόκριση στους «4».